PRATA MED DIN ÄNGEL.....
Någon har undrat hur man kommer i kontakt med sin skyddsängel och det är något som ligger mig varmt om hjärtat.
Jag kan inte se allas änglar och hos dem som jag inte ser någon ängel – kan det finnas en i alla fall och det är bara jag som missat dem.
Förutsätt att du har en ängel.
De är aldrig långt borta
De går vid din sida och finns när när du behöver dem som mest
Ibland avvärjer de olyckor och gör stordåd och ibland verkar de i det lilla som att tex lägga en tröstande hand på din axel när du är ledsen.

De är inte jultomten och du kan inte önska dig en massa och förvänta dig att det ska gå i uppfyllelse men somligt kan man ändå förvänta sig att få.
Livet är inte rättvist och ingen dans på rosor och sådant brukar inte änglarna ingripa i – men när vi är nere och ledsna och på botten.. då brukar de flesta änglar vilja ge oss livsglädje och kraft och det ska vi försöka ta emot.
Börja gärna men att skriva ett brev till din ängel.
Skriv på datorn och låt ditt brev finns på skärmen över natten.
Eller skriv med papper & penna.
Berätta om dina innersta tankar, smärtor, drömmar och om det som berör dig
Din ängel kommer att läsa

Meditera gärna en stund då och då så du lär dig att tömma hjärnan på intryck och när hjärnan är tom på tankar... då kan du ta emot vad din ängel försöker förmedla till dig. Ibland kan det komma starkt – och ibland lite mer tvekande men väldigt ofta kommer någon form av respons.
Våra änglar lämna ibland små tecken efter sig som vi kan försöka uppmärksamma.
Det kan vara en fjäder, en humla, att någonting statar upp som inte borde starta upp, helt enkelt något annorlunda… och när detta annorlunda sker.. då är det din egen känsla som avgör om det är ett budskap från din ängel eller om det bara är en naturlig händelse.

Prata med din ängel ofta.
Det behövs ingen rökelse och inga speciella ord… utan du ska prata med hen tydligt och direkt som om du pratade med en kompis.
Berätta om hur du känner och hur du mår. Be om hjälp men var ödmjuk, kräv ingenting.
Har du själv humor så kan du vara säker på att din ängel också har det. är du mer av en biterfitta.. så är din ängel åt det hållet också.
De brukar nämligen spegla oss och våra personligheter.
Så att de förstår sig på oss – och vi lättare kan förstå oss på dem.
Träning, träning och åter träning behövs… och de flesta kan lära sig att med tiden kommunicera med sin ängel.

Somliga anser att änglar har vingar... och de kanske de har men inte min.
Han ser ut som en vanlig man bortsett från att han har ett skimmer omkring sig.
Inga vingar och inga konstigheter.
Kanske ser jag honom på ett sätt som passar mig och som jag förväntar mig. Om du förväntar dig att din ängel ser ut på ett visst sätt så kanske din visualisering blir sådan som du tänker dig.
Kram & kärlek
skriven
Jag blev lite rörd när jag läste. Hur fantastiskt är inte det, att man har en ängel? Det händer ibland att jag pratar "rakt ut" men jag brukar då också inkludera min mamma i konversationen 😄. Min ängel vet jag faktiskt inte om det är en man eller kvinna. Har ju sett en blond man flera gånger i drömmar och meditation som är runt min ålder i äldre vita linnekläder och tänkt att han kanske är min ängel. Men är osäker, troligen inte....
Vaknade 04.30 i dag igen. Suck. Ont i magen. Funderat och funderat på jobb. Och kom fram till (kanske fick hjälp?) att jag ska gå till chefen och säga att jag vill ha vikariatet som är på en annan avd. Om den andra tjejen vill byta förstårs. Dock är detta vikariat på bara 2 månader, det jag har nu är 6 månader. Så är ju verkligen en stor chansning. Gör jag rätt? Eller är jag helt fel ute? Jag kan inte stå utan jobb 1 februari. Gör jag denna chansning, kommer det ordna sig då?
Kram!