Andreas ber om råd.......
Dagens gästbloggare är: Andreas
Hej alla på bloggen
Jag har ett dilemma kan man säga.
Det är så att min hustru sedan 12 år inte kan hantera alkohol
Oftast dricker hon ingenting alls och då blir det inga problem men när hon dricker då blir det fruktansvärt pinsamt .

Sist var det när det var grannfest och hon gjorde bort sig inför alla grannar.
Vi var i en gemensam samlingssal och alla hade bidragit med mat och man hade egen dricka med.
Varken jag eller frun hade någon alkohol med men sedan ser jag att hon blir bjuden av en granne och dricker grogg.
Flera groggar och hon viftar bort mig när jag försöker sätta stopp.
Hon får för sig att sjunga och tar stor plats. Sedan ska hon arrangera lekar vilket det inte bli något av. Jag ser att folk tycker hon är jobbig och försöker att vi ska gå hem men hon har ju jätteroligt.

Sen börjar hon blir närgången mot flera av de manliga gästerna. Hon tar på dem och försöker kyssa dem fast jag är där och deras fruar.
Det urartar till fullständigt kaos och jag tar henne i armen och mot hennes vilja föser iväg henne mot hissen.
När vi kommer till lägenheten låser hon in sig på toa och ringer polisen och säger att jag misshandlat henne.
Polisen kommer och det hela spårar ur.
Polisen pratar med grannar och får situationen klar för sig.

Nästa dag när frun vaknar är hon ångerfull.
Hon minns inte allt men det lilla hon minns ger henne ångest.
Nu vågar hon knappt ta hissen och är livrädd för att stöta ihop med grannar.
Hon bedyrar att hon inte ska dricka mer någonsin och det gör hon säkert inte heller på länge men nästa gång det händer, då spårar det ur igen.
Varje gång hade det blivit så här och även om det bara är en eller två gånger om året så känns det jobbigt.
Kan tillägga att jag i övrigt älskar min fru och vi har ett bra förhållande.
Kanske har någon annan varit i den här situationen eller om någon kan ge råd ?
Tack på förhand med hälsar Andreas
skriven
Hej!
Kommer det rätta jobbet snart? Står inte ut länge till där jag är nu.
Kram