Covidträsket....
Man hör och läser så mycket o vad covid ställer till med och vad vaccinationerna ställer till med.
Vad är sant och vad är fake news ?
Om man slutar lyssna på någon som känner någon… och skalar bort information från sociala medier.. hur många känner jag själv som drabbats ?

Jo jag känner ju Tom från USA som precis hann friskna till från en Covidinfektion som inte var särskilt svår – när han drabbades av Guillain Barre och ligger helt förlamad sedan flera månader tillbaka
Jag känner en tjej på 42 år som drabbades så illa av Covid att hon fick ligga två månader på intensiven. Detta var förra våren och fortfarande kan hon enbart arbeta 25%
Jag känner 2 stycken som drabbats av måttligt svår Covid och inte var särskilt sjuka men ingen av dem har fått tillbaka varken smak eller lukt och det kan vara besvärligare än man tror.
Min son fick ju Covid och var bara måttligt sjuk och det är ju ett halvår sedan. Han var utmattad länge efteråt men är envis som synden och pluggade/arbetade som vanligt och fortfarande känner han att det fattas typ 10% för att han ska vara på topp

Så har vi mammas väninna som jag känner väl.
Hon är ju äldre, i 80 års åldern och hon kände knappt av sin Covid, lite förkylning bara men ingen feber. Men hon fick en blodpropp när hon nästan var återställd efter influensan. Blodproppen överlevde hon.
Jag känner sju stycken som fått covid och utan följdsjukdomar
De som fått vaccin…
Sonen och alla på brandstationen utom en fick feber och var sjuka ett dygn efter vaccinering.
Väninnan i Göteborg fick problem med andningen efter att ha blivit vaccinerad och det varade 3-4 dagar, dock inte så illa att hon behövde vård.
4 stycken har fått influensasymptom men det har varit snabbt övergående
Några har fått lite ömhet i armen men ingenting allvarligt
En kvinna i min ålder, en släkting som fick influensa symptom som varade en vecka
💗
Jag känner ju fler som drabbats av allvarliga bieffekter efter Covid än som drabbats av något allvarligt efter vaccinering.
Jag tror det är viktig att var och en tänker efter hur det ser ut runtomkring och inte lusläser på nätet.. där det florerar massa fake news.
Covid är inte att leka med och man KAN bli sjuk också av vaccinering och vilket man väljer är ju upp till var och en av oss.
Jag har en avlägsen släkting som är seriös vaccinationsmotståndare och det beror främst på att hon har en personlighet som innebär att hon alltid tror sig bli lurad och ser komplotter överallt.
Hon ser sig lite som utvald att kämpa mot vaccination och tycker att alla medel är tillåtna i detta krig.
I sin kamp skriver hon medvetet fake news på nätet om vad vaccin ställer till med. Somligt vidarebefordrar hon utan källkritik och annat hittar hon på alldeles själv

Ja, vad ska man säga ? Det är som det är.
Man får själv försöka göra de val som känns rätt och för mig känns vaccinering rätt. Den 2/6 får jag min andra vaccination och det ser jag fram emot
Kram & kärlek
skriven
Hej
Hur länge ska jag vänta på J hans svaret i skype. Så om inte då ska jag glömma bort honom?
Det är tredje dag nu. Jag vill vet om det blir något av från hans sida?
Ha det bra