Misstänksam mot alla.....
Människor som lider av personlighetssyndrom paranoid form är överdrivet misstänksamma mot andra människor.
De tror att andra bara vill lura dem, utnyttja eller skada dem.
Ofta funderar man över orättvisor och tvivel på andras lojalitet och trovärdighet. Man tolkar sina medmänniskor negativt och känner att man inte riktigt kan lita på någon.
När man tror att man blir utsatt för illvilja så leder det till att man blir lättkränkt och reagerar med ilska eller motangrepp.

Vår personlighet formas under barn och ungdomsåren… vi har vårt medfödda temperament, våra gener och så har vi interaktionen med miljön runt oss.
Har vi tex en förälder som är misstänksam mot allt och alla och hela tiden varnar oss för att lita på någon.. dvs en paranoid förälder.. då finns en risk att vi adaptera detta beteende och själva utvecklar ett syndrom.

Terapi kan hjälpa. Då jobbar man med personens paranoida tankemönster och beteenden med fokus på att minska upplevelsen av sanning i paranoian.
Det är ganska vanligt att man själv inte är medveten om att man har paranoid personlighetssyndrom. Det brukar vara omgivningen som lägger märke till att man har ett avvikande beteende.

Har man denna personlighetsstörning så är det sällan man själv söker hjälp eftersom man är misstänksam mot alla, så är man också misstänksam mot vården och terapi.
Kram & kärlek 💖
skriven
Undkommit detta, som tur.
Festdagen är här, först avslutning kl åtta på yngstas skola o sen hasta iväg till studentens fest, dit vi kommer försent. Es, ser du nåt speciellt om denna dag?
Ha en bra dag!
Kram Skorpan