Airmee....

Ja vem skulle inte kunna missta sig i mörkret, tur att han kunde skratta åt det hela, nån kunde ju ha blivit arg för att ni har en hundstaty som skräms ;). Så många presenter till födelsedagen, mamma blir nog glad o snart är ni på krogen också :)...
Hela dagen knegade jag på med en kaffepaus mitt på dagen o lunch fyratiden på eftermiddagen då jag kände mig så svag att jag hämtade mig en pizza som jag skölde ner med läsk, gosh så gott o ohälsosamt förstås ;D.
En obehaglig överraskning väntade i ett par skåp, opackade grejor o det blev jag ju inte precis lycklig över. Gned badrummet o bastun som nu glänser som de inte gjort sen sina storhetsdagar på sent nittiotal ;D.
O sjuk är jag överallt, händerna knorrar över det hårda gnidande o vattnet o ännu är det inte över, nedre våningen återstår o där är ju köket, huga. Får se vilka överraskningar som kommer emot där...
Bara jag får ordning på gamla hushållet så kan det hända att jag inte gör så mycket i nya utan lever med kaoset en stund. O jag ska ju inte flytta på ett tag, eller hur, så jag hinner röja? Eller ser du nåt annat Es? Då jag flyttar blir det väl till boende som är nytt för både mannen o mig? Eller flyttar jag in hos honom innan vi hittar det nya gemensamma?
Ja det blev mycket flyttskrivande igen, förlåt mitt trista jag som inte har nåt bättre att komma med ;D.
Ha en bra dag!
Kram Skorpan
Hej!
Vilken fin present och härligt din mamma bättrar på sig!
Det skulle nog vara bra ha en Bruno nu när jag bor själv i huset. Lite avskräckande för oönskade gäster.
Tidig morgon är den bästa tiden för mig . Idag blev jag otroligt varm i händerna ...när jag mediterade... kändes fantastiskt...nu kanske energin flödar i min kropp igen.
Idag Akupunktur samt inköp...ska köpa ngra vårblommor som lyser upp vid ingången. Det här gråvädret gör ju ingen människa glad.
Kram
Hej Esmaralda
Låter som en fin present till din mamma.
Igår kväll skrev dotterns barndomskompis A, som hon känt sedan 4-års åldern, till henne att han inte längre vill vara vän med henne, att han inte vill träffa henne mer - ”jag kan göra något roligare än att vara med dig”, att han inte ser henne ens som en kompis mera, utan bara ingenting. Han har kommit in i tonåren, men alltid varit supersnäll mot henne.
Hårda ord. Denna kompis har umgåtts med dottern då och då och de har alltid kommit bra överens. Och så detta från out of the blue. Min dotter blev så ledsen. Hon fattar absolut ingenting.
Vad är det som händer? Varför skrev han sådär? Menar han vad han skrev? Tar deras vänskap slut? Kan du se något kring detta?
Kram
Hej Esmaralda.
Vilken söt liten vovve.
Es. Tror han på riktigt att jag medvetet lurade honom? Är det så han tror och tänker?
Kram
Hej Esmaralda.
Än har inte min talisman uppfyllt en önskan. Jag undrar om mina önskningar är rimliga och om de kan uppfyllas?
Hur stor chans har jag att det som redan hänt två gånger kommer att hända igen?
Kram
Kommer min väns sköldpadda bo hemma hos mig ett tag
Det är så skönt när man hittar rätt vad gäller presenter!! Fint för din mamma!
Det är säkerligen lite med ett gammalt jobb som med en gammal relation, att det som man kommer sakna gör sig påmint när man lämnar.. Är det en bra idé för mig att jobba extra på min gamla arbetsplats om jag får frågan? Kommer det vara aktuellt? Eller är det bättre att bryta helt och inte ta extrapass alls?
Att ev tjäna lite extra kan ju kosta mer än det smakar.. ser du något måntro?
Ha det gott!
😂, då är man hundrädd på riktigt, stackarn, måste ju ha känts lite pinsamt när han insåg hur det stod till.
Tänk att din mamma piggar på sig så bra att det väntar ett krogbesök framöver, vilken krutgumma!
Igår flyttade min son tillbaka ”hem” igen, bott långt bort i drygt tre år. Nu har han köpt lgh här och anlände igår, så kul!
Es, skulle så gärna se att sonen träffar en tjej, han är så snäll, rolig och omtänksam. Dessutom en jävel på att laga mat…
Kan du se om det dyker upp nån?
Kram Ingela
Det låter bra med Barnängens tvål, den luktar så otroligt gott. Apropå paketförsändelse, törs jag beställa från det där företaget, är det seriöst eller ngt mysko? Kram ❤️
Hej blir det c jag träffar först?
Tyckte maria att det var kul att heja på mig igår?
Kram
Känns alltid bra med gåvor som man vet folk vill ha i stället för måste-gåvor som hamnar längst inne i ett skåp eller slängs bort. Sånt som kan konsumeras eller hela tiden behövs är ju extra bra, speciellt om man kan göra det lite lyxigare än den mest vardagliga varianten. Kanske ett specialkaffe eller lyxig olivolja till den som använder.
Studenten som tog kontakt om det föreslagna temat, kommer han göra ett bra arbete så det funkar med de skolor som behöver delta?
Dottern har en intervju för sommarjobb i eftermiddag, några goda råd att förmedla för bättre chans? Det är ett populärt ställe som har många mycket mer erfarna som söker.
Ser du någon ljusning på jobbet? Känns som jag går bakåt, och har svårt att inte känna stress över hela situationen, vill bara vidare. Men idag är det fredag om MIN dag, tacksam för det.
Kram och kärlek
Hej,
Vet dom om att jag har gjort denhär specifika operationen? Känns som att dom vet typ allt...
Kram
Vi använder dove Esmaralda och så rart du tänkt till din fina mamma🤩🙂↔️💕🙈🤭Esmaralda min mor ska skicka mig till hemköp idag och jag tänker gå förbi dit,hittar jag larph lauren newhouse byxa eller annat för jag vill inte köpa sigg längre med pengarna jag har eller är det best att göra längre paus vad tror du söta Esmaralda🤔🙂↔️🤭💕🙈
Du verkar vara en så fin dotter!😊
Inatt sa mina guider till mig ”var beredd på att misslyckas vännen”
Jag ska skriva ett högskoleprov i april, tror du att dom menar du kommer 100% misslyckas. Eller tror du dom menar det finns en möjlighet att du misslyckas men det finns fortfarande en möjlighet att du lyckas.
Jag har kämpat så jäkla mycket till detta prov, vet i fasen om jag fixar att misslyckas igen o igen.
Tack🤗
Hahaha den va bra, stackars leveranskillen.
Känns som din mamma kommer göra en bra recovery. Hon har sånt bra gäng omkring sig.
Idag ska jag göra en ovanlig behandling inför nästa ivf i förhoppning att det blir bättre resultat.
Det ska tydligen göra väldigt ont men vad gör man inte för sin önskan om att bli gravid.
Esmeralda kan du skicka en släng av healing att allt går bra?
Kram
Hej Esmaralda
Hej igen, just det, kompisen skrev flera gånger att han inte tycker om min dotter. Va??
Något liknande hände nyligen i klassen, en kille som varit hur hygglig som helst mot henne blev helt supertaskig över en natt, helt oprovocerat. Vad händer?!
Kram
Hej
När jag och mamma resa med A tjej och hennes mamma i mars. Kommer vi få en bredvid rummet med varandra typ dörrar som är nära varandra?
Eller långt ifrån varandra?
Ha det bra
Hej
Min tankar är hela tiden tänker på allt. Typ C kvinna, min resa i mars, min födelsedag, med andra också och flera. Min tankar tar aldrig slut. Jag försöka ju lugna ner mig själv och inte blir irriterar på någon för ingenting.
Jag ser emot fram allt som ska kommer men hur ska jag får lugna ner min tankar. Genom titta på filmer eller lyssna på musik och andra saker som jag gillar.
Igår lyssna jag på en spellista är relax på Spotify. Det fungerar bra för mig än jag lyssna på party eller christmas.
Relax ger en lugna känslan för mig och blir avslappna. Så kanske bättre att jag lyssna på den i fortsättningen så länge som jag behöver.
Hur ska jag får mig andas och försöka avslappna utan tänker för mycket...
Ha det bra
Hej
Jag ska få nya mobil om två veckor på en ungefär så det är s25 samsung ultra men kommer jag gillar det och allt finns med?
Ha det bra
Godmorgon
Hahaha som det kan bli, lite kul.. så bra du fick ditt paket i alla fall :)
Nu skickade jag ett litet meddelande igår i alla fall (borde kanske avvaktat men det har ju gått veckor..) Hen glad att jag tog kontakt och kommer vi ses snart?
Kram och fin Fredag! :)
Har börjat träna lite mer nu med förhoppning att jag ska klara cyklingen till Paris i sommar.
Ser det ut som jag klarar denna resa om jag fortsätter i samma spår? Jag vill helst klara alla instanser utan att behöva bli upphämtad av bilar.
Får du någon känsla?
Kram
Godmorgon Es
Haha tack för skratt igen ! Ni behöver inte skaffa hund i avskräckande syfte när ni har Bruno ! haha !
Jag förstår din mamma har själv hårdtvål i badrummet en Palmoliv och en antiseptisk tvål med olivolja en sk Aleppotvål . Har en fantastisk tvålkopp som min kompis Keramika gjort i lera .
Appropå beställa på nätet så nobbar jag allt vad Shein och Temu heter efter artikeln i aftonbladet om hur mycket firmorna skitar ner. Bara Shein släpper ut lika mycket som en tredjedel av hela sveriges utsläpp !
Returvarorna fick resa långt och eldades upp i öknen i Chile !
Snälla vill ni göra ngt för miljön handla inte från dessa Kinabolag !
Idag står städning på agendan för sönerna kommer i morgon för att hjälpa mig med lite målning
Trevlig Fredag önskas alla
Kram Anki med flock
Hej Es!
Kommer H vara arg/sur på mig nästa gång vi ses? Jag vet vad han tycker om det här, och det är då inte positivt...!
God morgon!
Är Melvin seriös i tänket ang min minsta dotter eller bara en player? Jag är rädd han kommer såra henne.
Kram!
Kommer det ordna sig för A och E? Kommer dem kunna bli sambo och att visum kommer ordna sig här i Skandinavien eller kommer den få bosätta sig i hans hemland?
Kram!
Hej!
Om det går, kan du skicka lite healing/positiv energi till min mamma.
Det har varit motigt ett tag för henne.
Kram
Verkar vara fler nu på min arbetsplats som blir illa behandlade av våra chefer.
Ser det ut som jag hinner säga upp mig själv eller komme vi komma fram tillsammans till en lösning där jag slutar?
Kram
Varmaste gratulationer till din mor på hennes dag!
Glädjer mig att läsa att hon är på bättringsvägen! Underbart!
Stora kramen, Everybody! ;0}
Kommer det ordna sig för A och E? Kommer dem kunna bli sambo och att visum kommer ordna sig här i Skandinavien eller kommer dem få bosätta sig i hans hemland? Vad ser du ang dem två?
Kram!
Det finns,prövade svart lycell byxa stockholm märke ,tror du den är fin på mig Esmaralda tänkte köpa den🥹
Hej, såg han mig igår? Vad kände han i så fall? Kram
Hej, såg han mig igår? Vad kände han i så fall? Kram
Hej Esmaralda
Tack för svar! Ja vilken jobbig situation, min dotter förstår inte alls varför han reagerar såhär.
Vad är bäst att göra? Låta dem sköta det själva? Ska jag hålla mig utanför? Känner hans mamma bra så har nog lite lust att berätta om meddelandena. Men jag kanske inte ska lägga mig i. Så svårt.
I vilket fall så ligger vi lågt och tar en rejäl paus från denna unga man.
Blir de vänner igen?
Kram
Es. En liten undran. Kan de mina höra mina tankar och önskningar, eller se det i skrift? Viska? Jag kan inte prata med dom i tal just nu (som jag gör hemma, heller inte kommunicera på mitt sätt som jag brukar). Det finns en sak jag verkligen önskar just nu. Men kan som sagt inte säga den högt. Verkligen inte nu.
Kära Es!
Igår kom min syster med mycket goda nyheter för mig, iförr går hade hon försökt hjälpa mig att rädda mina bilder från den trasiga mobilen och hon kom till mig för att göra de men de strulade så hon tog med sig min externa hårddisk som bilderna skulle flyttas över till och mobilen och försökte hemma hos sig istället. Iförr går kväll skickade hon meddelandet att hon hade lyckats! Bilderna är räddade! 🥳🙌 Gud vad glad jag blev! Idag ska hon hjälpa mig så jag har bankid och swish på den lånade mobilen tills den nya mobilen kommer då man inte alls är kunnig. Så skönt!
En undran, är verkligen affär ett jobb för mig? Känns som jag börjar tvivla. Jag tränar två dagar i veckan hos fysoterapeut för mitt dåliga knä och arbetstränar två dar i veckan och jag är helt slut! Jag vaknar med huvudvärk då jag är så trött och sover för hårt. Du har nämnt att jobb inom handel är något som passar mig bättre men ha huvudvärk flera gånger i veckan känns inte trevligt alls. Kommer de bli bättre? Kram Zoey 💕
Vilken best 😂
Tar dottern det hårt om vi separerar? Känns lite som att hon kanske uppskattar lugnet...eller? Hennes far fick henne gråta idag då han gormade åt henne.
Kram 🤗
Hej Esmaralda.
Hur troligt är det att jag blir gravid i år?
Kram
Hej!
Tack ja det måste ha hänt ngt för tidig gryning kan jag samla mig och fokusering och allt går mkt bättre.
Nej firman Sein handlar jag aldrig mer ifrån... urdålig kvalitet och visste inte de var sådana miljöbovar men kan tänka mig det.
Vad du jobbar med din flytt skorpan. Flyttar du från ett hus till ett annat? Ja bastun kan man ju inte flytta..men du har kanske en på nya stället??
Trevlig fredag alla!
Kram
Gock förbi dit Esmaralda och köpte vit newhouse t shirt bra pris ska behålla den och jag har åckså söt rosa newhouse topp tack vare dig ,tack söta du ah glad🤭💕🤗🤩🤣nu blir det två veckors paus, jag har så mycket fint,ska köpa få klåder som jag behöver verkligen framöver👍🙈🙂↔️💕🤭🤗
Är P sjuk igen verkligen? Vi har inte bestämt något men han är i Stockholm och skrev sjuk och hostar så revbenen går sönder.
Kram
Blev det tokigt/förlorar jag något på nu när jag skickade det eller blev han glad för att jag tog kontakt?
Kram
Ser du någon ljusning på jobbet? Känns som jag går bakåt, och har svårt att inte känna stress över hela situationen, vill bara vidare. Men idag är det fredag om MIN dag, tacksam för det.
Kram och kärlek
Tack Es!
All extra energi är välkommen :)!
Gosh vilket jobb. Märker hur takten är sämre idag än igår...
Va tror du Es, får jag böta för att jag har målat mitt rum utan lov? Här ska ju nog målas så jag tycker ju att det inte har nån betydelse, men bolaget är bra på att ha en o betala...
Kram Skorpan
Hej blir systerdottern glad för sitt kalas i kväll?
Ses m oc jag igen?
Kram
Kära Es!
Nyfiken fråga, kommer nästa förhållande sluta med att killen dumpa mig efter vi har haft sex lr kommer vi fortsätta ses ett tag efter de? Så trött på att killar bara vill en sak? Kommer de sluta med tårar? Kram Shenzi 🌹
Jaa, tänk vad galet det kan bli...
Jag har en gipskanin i trädgården. Säkert vid första anblick kan det upplevas som att en riktig kanin ligger och trycker i rabatten. Men tittar man tillräckligt länge på den så ser man att den kommer ligga stilla där rätt länge...
Förutom en gång... Då trodde jag att jag hade sett allt, men icke...
Jag hade en bokhylla till salu och ett par i 45-årsåldern skulle hämta den. De kom i en flashig bil med släp. Karln kunde inte backa med släpet, men skulle prompt göra det själv ändå.
Båda blickade mot min trädgård och såg då kaninen. De förundrades läääänge hur uppfostrad den var att den låg kvar i rabatten. Jag trodde givetvis de skojade, och sa att det krävdes en del uppfostran för att få den att ligga så stilla så länge. OCH DE HÖLL VERKLIGEN MED - PÅ RIKTIGT!!!
Då hade de stirrat på den tillräckligt länge att de borde ha förstått att gipskaninen inte skulle hoppa sin väg, men icke.
Så, en ny färdighet på mitt CV - dressering av gipskaniner...
Hej Esmaralda.
Förekommer något intresse för mig hos honom?
Kram
haha vilken bra vakthund.
Äntligen uppsatt för operation, hoppas på en kort väntan och inte 3 månader...
Om du har prime och vill ha ett gott skratt så titta på LOL , finns 3 säsonger dom 2 första var roligast skrattade nästan på mig.
Tack för ditt svar! Du ser möjligtvis inte inom vilket område som jag får ett jobb som passar mig? Kram Zoey 💕
Pause i städningen och lite skroll i sociala medier..
Många bilder på Selma
Finns det ngt jag kan göra /säga till äldsta sonens flickvänn Hon är utom sig av sorg efter katten Selmas bortgång...
Ser du ngr nya katter för henne ?
Kram Anki med flock
Hej Es!
Jag undrar om han såg mig båda eller ena gångerna? Kram ❤️
Kan inte annat än le åt MG: s sätt att behandla sin konkurrent, eller såsom han uppfattade det :). Han måste haft svårt att förstå varför denna Bruno skulle få vistas där utanför huset! Och tillrågapåallt med den där tomteluvan.
Kram
Kommer jag att bli gravid den här året?
Tack ❤️
Kram Anki med flock
Esmaralda tror du jag kan träffa mannen med gott hjärta närmaste tiden hur om du ser någonting blir det här jag bor i närheten😁😎😁🤗🤭💕🙂↔️
Tack Es!
Naturvän, jo jag flyttar från ändan av ett hus till ändan av ett annat på samma gård. Finns o göra då 27 års skit ska städas bort ;D. Bastu finns i nya lägenheten också o med god tur blir den inte ett förråd som den förra o kan användas som den ska ;). Tänker att kanske jag städar bort gammal skit ur mig själv också? Men salvia tänker jag inte röka, fi f*n ;D.
Kul att du frågar! Du förbereder ju själv också för flytt om jag har förstått saken rätt? O du bor i Tyskland? Eller har jag förstått fel?
Kram Skorpan
Håhåja, int' e de lätt då de blir svårt 😂
Grattis till Mamma! 🥳
Hej Esmaralda!
Min syster som bor i Stockholm står inför ett svårt val. Hon skulle behöva lite hjälp i beslutsprocessen då hon har blivit erbjuden en bostad i Alvik.
Kan du känna in något angående om hon kommer att trivas där samt om hon tillåts att bo kvar där i mer än ett år? Eller är det bättre om hon bor kvar där hon bor nu?
Önskar dig en trevlig helg.
skriven
Hahahaa...tack för morgonens skratt! Farlig hund har ni på tomten! :)))
Kan rekommendera RAW 20 på tv4.play. Standup från Avici Arena,Globen förra året. Skrattade åt detta igår själv.
Tack igen för healing igår. Det gjorde sitt,och själv fick jag till ett härligt samtal med väninna uppifrån landet..Gjorde sitt och gladde mig mycket! Åker dit och bor om Stockholm blir invaderat i framtiden. Strax utanför Överkalix. Bara tanken att jag har ett boende där gör gott. Nu är det ju inget som en vill att det ska behöva hända.
Gruvar för ett samtal med sömnmottagningen nästa vecka. Kroppen säger ifrån.
Tänker ta mig till gymmet! Tredje denna vecka. Helt otroligt att jag ser stark ut,enligt vissa. Skenet bedrar ;)
Ha en fin fredag och glädjer mig angående din mamma!
Kram