En mörk natt....

 
Jag  är ju inte den som somnar tidigt utan kan ligga och läsa till framemot klockan ett eller två... men inte maken. Han somnar som en stock så fort han lägger huvudet på kudden oavsett vad klockan är.. och den förmågan är jag innerligt avundsjuk på !
 
I går kväll låg jag alltså där och läste när det plötsligt blev kolsvart och allt slutade fungera.
En propp hade gått, typ... även om man ju inte har proppar i dag som man hade förr.
 
Jag famlade efter mobilen och ficklampan... lyckades välta ner sänglampan och glaset med vatten alltmedan svordomarna haglade.. och till sist kunde jag ta mig  in till herr Google som sov så sött.
 
 
 " Ring eljouren" ylade jag.. för det är min lösning på all sådan här tyngre problematik men maken prövade sig fram och kunde sen konstatera att  problemet kommer från pannan !
 
Nu på morgonen ringde han en kontakt inom området.. fick ett telefonnummer till någon som kan både el och den här sortens pannor... och man gissade på att det är värmefläkten i pannan som blivit trasig. 
De kommer i eftermiddag och ska laga.. men kanske de behöver beställa delar och då tar det lite tid.
 
Suck, suck och suck igen😬
 
Elen funkar ju i övrigt igen men som sagt, pannan är avstängd och funkar inte och därmed inte heller varmvattnet... tur vi har dusch både i gästtstugan och på kontoret !
 
Till saken hör att precis innan huset blev mörklagt tänkte jag att måtte det bara inte hända nåt med elen när maken är i Saudiarabien... och så fort jag tänkt tanken hände det !
 
Maken  säger lite på skämt att det hela är nog mitt fel.. hade jag inte tänkt tanken så hade det inte hänt... men själv tror jag att om jag inte tänkt tanken så hade det hänt när jag är home alone !
 
Jag har inget emot att vara ensam... BARA ALLT GÅR PÅ RÄLS... det får inte krångla med det elektriska eller med bilen,  bli stopp i nån vask eller nån kran som springer läck.
 
När jag var singel hade jag en lång lista med telefonnummer till alla möjliga jourer och jag är ju medveten om att allt går att fixa typ... men ändå bryter panik ut.... och det är bara att inse att jag är inte den med is magen när praktiska katastrofer inträffar !
 
Kram & kärlek 💖
 
 
 
 
1 V❤️:

skriven

Godmorgon Ezmaralda ❤️

Okej när och hur min man A Får sin uppehållstillstånd vet inte om det är av migrationsdomstolen som jag kommer få brev från då efter som det tar jädrans lång tid.

Min fråga är:
Jag undrar om min man A har tanken och återvända till sin ex Linda eller komma till mig och nyfödda barnet? Tacksam för svar ❤️
Kram kram ❤️❤️❤️

Svar: Det här ser lite rörigt ut och jag får en känsla av att din man inte riktigt vet hur han ska göra, kram :)
Esmaralda

2 Månskenet:

skriven

Oj, kära nån, du som verkar va så kaxig och cool! 🤗🥰
Ha det gott!

Svar: Ha ha ha..... här är noll på coolskalan när det kommer till praktiska och tekniska ting... kram :)
Esmaralda

3 En trevlig prick:

skriven

Gomorgon,
Jag är också en som vill att allt bara ska funka.. har väl inte tummen mitt i handen, men intresset på teknik och hantverkarsaker får gärna någon annan ta hand om. Hade mer än gärna haft en händig karl i huset..., saknar det (på väldigt många sätt ;-)

Fredag (igen) å det ska bli så skönt med helg..
Har många tankar som rusar runt, jobbigt. Vi får väl se om vi får till den där träffen, hade behövts.. :)
Kram och fin Fredag!



Svar: Jag är ju bortskämd med händig karl och när han inte finns till hands och något händer.. ja då står jag där som ett fån !!Ha en god helg, kram :)
Esmaralda

4 <3:

skriven

Ser du något bra som kommer hända mig Es ?
Kram

Svar: Jag ser ett nytt sällskap, resor och lite smått och gott som verkar ske hyfsat snart, kram :)
Esmaralda

5 Helena Ir:

skriven

Jag kan förstå din oro om något inte fungerar när du är hemma själv.
Och det är nog mycket mer att tänka på u hus. Jag visste inte hur man bytte proppar i lägenheten när jag precis blivit ensam mamma i 20 års åldern. Tur att pappa bodde nära:) Men allt sånt är lättare idag. Dessutom bor jag i lägenhet fortfarande!

Ser du något om det dröjer väldigt mycket längre till innan sonens/hans familjs lägenhet blir såld? Jag är ju själv involverad på olika sätt och det sliter..

Ha en fin fredag/helg

Kram

Svar: Ja, i hus är det lite mer som kan krångla.Känns som om det kan bli en försäljning av lägenheten ganska snart, kram:)
Esmaralda

6 Louise:

skriven

God morgon. Sista dagen på näst sista veckan på vikariatet. Lite blandade känslor men jag kan inte längta mindre tills jag slutar där. Det är en extremt tuff barngrupp och det är i princip slagsmål och bråk dagligen. Ja visst att barn kan bråka men vår arbetsmiljö är inte sund. Ledningen vet detta men gör inget åt det. Flera barn behöver resurs. I detta läget känns det som att förskolan bara är en förvaring.
Inte roligt att jobba med barn längre när man tjatar och höjer rösten stup i kvarten för att de inte lyssnar. Barngruppen på mitt förra jobb var änglar jämfört.MEN de är ju goa på sitt sätt och jag tror att efter denna barngruppen kan jag jobba med vilken som helst. Men jag tror jag är färdig med förskolor. Blir det mer får det bli småbarn.
Men just nu ser jag fram emot ledighet och Akassa ett tag.
Finns en äldre pedagog på en annan avdelning som har varit extremt kylig mot mig sedan dag ett. Visst hon hälsar men inte ofta.

I helgen blir det att spela in scenprov 1 till musikteater så den blir ivägskickat.

Kommer jag komma in på musikteater? Vad tycker mina kollegor om mig?
Jag hoppas de tycker bra om mig.

Ha en bra fredag och tacksam för svar. Kram.

Svar: Vad trist när det blir på detta sättet !Trist för personal och barn.
Trist med sura människor på jobb, du får försöka att låta det rinna av dig
Spännande med musikteatern.. chansen finns att du kommer in
Kram :)
Esmaralda

7 Mercan:

skriven

Esmaralda kan du se om min nya boomerang beige trenchcoat har varit fel tvättad eller ska jag inte oroa mig of😭😔🥹

Svar: Detta svar ser jag inte, kram :)
Esmaralda

8 Mercan:

skriven

Esmaralda nu min far blev avvisad till id kort men vi tycker det är betträ kanske att vi fick sådat svar🙂‍↔️💕🙂‍↕️

9 J:

skriven

Gomorgon,

Kommer jag iväg på söndag som planerat och träffar min bror?

Kram

Svar: Chansen är god att de går som planerat, 70 %, kram :)
Esmaralda

10 Sm:

skriven

Hej!
Kommer allt gå bra med flytten? Är så nervös att något ska börja knövla.
Kram!

Svar: Det ser ut att gå bra... små issues kan uppstå men ingen som påverkar stort, kram :)
Esmaralda

11 Skorpan:

skriven

Ja vilken tur att det hände nu o inte sen. Men är det inte samma panna som värmer allt vatten hos er? Verkligen inte kul då nåt sånt händer mitt i natten. Tur du hade maken :).

Jösses så fort veckan gott. Jag klappar mig själv på axeln då jag fått rätt bra ihop räkenskaperna som jag kallar dom. Folk har svarat förutom vissa, alltid de samma, o hundraprocentigt får jag ju det hela inte. O det är väl okej ;).

Använde mig av AI o bad om hjälp med ett tal o den lyckades få ihop flera versioner. Annat var det då jag skulle ha ihop chefens mottagningsinbjudan, då fick jag bara error som svar o försök på nytt senare :D. Ett tecken från nån, att den delade min åsikt i frågan om denna mottagning ;)?

Kan konstatera att jag verkligen borde vara mera borta hemifrån o börja träna, ens lite, de gäddhäng som jag noga synade i morse :D. Fy bubblan, o ändå motiverar detta inte mig, vari ligger felet Es? Dyker nån motivationsfaktor snart upp?

Ha en bra dag, med eller utan bad!
Kram Skorpan

Svar: Jodå, det är en och samma panna som sköter vatten, värme och allt.Ja, chefens mottagningsinbjudan gick inte på räls och det blev till ett tecken istället
Du har haft mycket omkring dig och motivationen till annat orkas inte riktigt med men det är tillfälligt och motivation kommer..... blir det för varmt i dag så blir det inget bad ikväll.. vi får se var det landar, kram :)
Esmaralda

12 T:

skriven

Godmorgon Es

Igår var jag ute med några vänner och på vägen hem var det en hel flock med rådjur som jag såg, var det en hälsning från andra sidan? Märker mer och mer olika tecken som kommer till mig.

Ha en fin helg! Kram ♥

Svar: Kan mycket väl ha varit en hälsning, kram :)
Esmaralda

13 Naturvän:

skriven

Hej!

Tycker själv också det är jobbigt med teknik strul i hus och hem och hoppas min soulmate är hemma inom de här områdena.

Ni är det fredag i alla fall och jag känner mig lite dämpad av ngn anledning. Kanske dags mäta TSH värdet..

Ska ägna ngra timmar åt börsen och sätta mig på spinningcykel och köra ett rejält pass innan jag går ut i det fina vädret med ☀️.

Har svårt känna ngn riktig glädje men den kommer förhoppningsvis tillbaka.

Kram



Svar: Ja idag är det sol här också men vitt på marken, har frusit i natt !Glädjen kommer.. det här är en tillfällig svacka, kram :)
Esmaralda

14 Bjork:

skriven

Hej kommer mormor åka in och få hjälp med blodproppen?

Kram

Svar: Den möjligheten är stor, kram :)
Esmaralda

15 Zita :

skriven

Hej Esmaralda tror du jag kommer att hitta någon kärlek snart ?
Finns det några känne tecken på han? Hur han är ?
kram 🌸☀️🌸

Svar: Han har ett utseende som tilltalar och en glad blick... ser inte när ert möte sker men hoppas på snart, kram :)
Esmaralda

16 Berg :

skriven

Just när saker går sönder, problem med bilen eller liknande, så önskar man särskilt att vara två. Även om man ringer om hjälp så måste ju någon sedan vara hemma och släppa in osv, och blir det dyrt kan man gräma sig över det tillsammans med någon, eller bara skratta åt eländet.. Det ser jag framemot framöver.

Ser nästa vecka ut att gå bra utan några större händelser?
Vore skönt med en förhållandevis lugn vecka.

Fredag!

Svar: Japp, när något händer är det bra att vara två !Några stora händelser ser jag inte under nästa vecka så det kommer rulla på, kram :)
Esmaralda

17 Jennie:

skriven

Hej Esmaralda

Kommer dotterns skolschema att passa träningstiderna på hösten?

Kram

Svar: Jag tror ni kan få ihop det, kram :)
Esmaralda

18 Mercan:

skriven

Tack Rsmaralda trpr du min mor sister kommer gilla trenchcoaten och hittar jag min byxa idag tack🥹

19 Skorpan:

skriven

Tack Es!
Ja en del har det varit o mera tycks komma till o just sånt som jag inte alls gillar. Hur blev det så här? Frågan är ju inte att jag inte skulle klara av det för det gör jag ju. Nåt universum vill säga mig gällande detta? Då våren är över är det nog en som är trött ;). Risk för ras Es?
Kram Skorpan

20 susodus:

skriven

Hej!

Fick min deklaration i går och.....restskatt på 25000 kr!

Total chock....kommer någon hjälpa mig med detta?

Känner oro!

Kommer allt att ordna sig?


Hoppas på en solig helg.

21 <3:

skriven

Kommer PD och jag ses snart? Är han rädd att fråga igen eftersom han varit så strulig. Vad vill han. Han kanske inte är van att få kritik från en tjej som mig.
Kram

22 Frasse:

skriven

Hej igen...
Tänkte bara höra om du känner nåt kring detta.
Läste en artikel om ett par som hittade tillbaka till varandra efter trettio år. Jag o barnens far (far till de två yngsta) har varit ifrån varandra i tjugoåtta år och då tänkte jag att det kanske finns en chans för oss också att hitta tillbaka till varandra igen. Skulle kännas så bra med tanke på våra barn och barnbarn och bli en familj igen. Jag vet att du tidigare svarat att det inte blir så...men man vet ju aldrig om det kan bli en annan känsla hos dig.
Kram

Svar: Du får helt enkelt ta kontakt med honom och se var det landar.. kram :)
Esmaralda

23 Anki:

skriven

Godmorgon Es
Inte roligt när pannor har ngr år på nacken ..då händer det att de ger upp.Tur maken var hemma ! Men jag tror du fixat det ändå Du är ju inte tappad bakom en vagn direkt ;-) Gäller att ha telefon nummer till bra hantverkare och snälla grannar .

Här oroar jag mig för när luftvärmepumpen inte orkar mer. Då blir det kostsamt. Sen har jag 20 år gamla kyl och frysvaror Där är inte Om dom slutar fungera utan När.Jaja den dagen den sorgen.

Sonen skickar filmer dagligen på de små kattflickorna och jag skrattar och ler till deras krumbukter. Tänk om man hade haft hälften av deras energi Jäklar i min låda vad mycket man fick gjort då ;-)

Ha nu en härlig badkväll och gå ut i solen och njut!

Kram Anki med solbelyst flock

Svar: Pannan är hyfsat ny.. har 5 år på nacken.... och så vart det ju inget fel på den heller... !Tänk att dina vitvaror hållit så pass länge... här är allt utbytt och ugnen klarade bara 8 år....
Nu får vi ladda energi när solen lyser... det gäller att ta vara på dessa dagar... kram :)
Esmaralda

24 Dunegull :

skriven

Ska på midddag imorgon med dem tjejerna som jag tyckt behandlat mig lite dåligt under min operation.

Känns sådär i magen. Får du in ngt?

Kram

25 En ledsen mamma:

skriven

Gomorron bästa Es

Usch ja inget vidare! Du får köpa små värmeljus fast med led bra att ha vid sådana tillfällen. Eller varför inte en pannlampa så du kan läsa vidare:) ❤️

Jag mår så dåligt att inte veta om mitt vuxna barn inte betalar sin hyra nästa månad heller? Hen har skött den till punkt o pricka i alla år innan!! Tänk att sorg o förtvivlan kan fördärva så mkt!

Fick själv ta lån o betala 2 månader åt hen o sambon en. Jag bad hen att söka försörjningsstöd tills att hen mår bättre. Hen har ju en fin utbildning... Men sorg o trauman har tagit över tyvärr. Hen vill inte gå till nån terapeut o jag gjorde som du skrev, lämnade hen ifred...
Och nu svarar hen varken i tfn eller på sms. Jag vet inget om nåt!?

Snälla får du till dig nåt har det hänt nåt? Ser du hen utebli med denna räkning med. Tyvärr är det inte lönt att åka dit för det är låst i porten så man måste ringa innan, men kommer inte in ändå. Usch så hemskt detta att inte veta hur det är med ens älskade vuxna barn!!

Är det nån som hindrar hen från att ha kontakt med mig?

Hoppas på svar även om du inte får till dig nåt..
Trevlig helg, här är det mest oro o tårar..
Kram ❤️

26 Klara:

skriven

Hej, kommer mina önskningar till indian talismanen gå i uppfyllelse snart tro? Kram Klara

27 smulan:

skriven

Fy så drygt, hoppas att det blir snabbt åtgärdat.
Ha en fin helg

28 .:

skriven

Hej Es!
Drygt när saker och ting inte fungerar.

För några kvällar sen när jag reste mig upp från soffan för att gå och lägga mig. Så var det precis som att något (jag kan inte sätta fingret på vad)
flimrande till med den lilla, lilla lampan som lyser när tv:n står på standby (heter det ens så?). Katten min stannade också upp (var det en slump?). Var det någon eller bara en snabb synvilla?

29 Mercan:

skriven

Esmaralda min mor gillade inte alls trenchcoaten boomerang,teor du det går bra för mig,jag tänker köpa annat ytterplag för 300 kr och ska ta prislapen om jag lyckas och sätta i bommerang som jag vill lemna tillbacka of säg att det går bra utan fara Esmaralda😭

30 Helena Ir:

skriven

Tack för svar :)
Kram

31 Evelina :

skriven

Hej, vad kommer han göra när jag kommer tillbaka? Är han sur på mig? Fick reda på att dem antagligen gjort slut några timmar sen efter när jag skrev förra gången till dig. Är det lite pga känslorna han har för mig? Eller vad kommer hända? Kram

32 Berg :

skriven

Tack! Skönt att det ser lugnt ut! Vill förstås göra ett bra jobb. Jag har bokat in ganska många veckors jobb där i höst. Kommer mannen får han klämma sig in i ett tight schema.. men jag vill gärna lyfta ekonomin lite så länge jag har chansen..

33 annonnymm:

skriven

Åh nej vilket strul men tur det hände nu och inte senare i alla fall och får hoppas du slipper trassel när du är själv ✨

Personen jag gick kurs i healing&medialt arbete, jag är lite misstänksam om hon är seriös och genuin.. Tänkte det först men senaste tidens händelser har fått mig fundera och vet inte riktigt om jag kan lita på min vibb.. Kan du få in något??

Trevlig helg <3

34 Anonym:

skriven

Hej goda E! Jag är så rädd för att behålla.. får känslan av att han ej kommer finnas där för barnet utan att jag får sköta allt.. och blir rädd att han gör nya stora val som för att jag vill sticka… ”vill man leva med en sån person som tar sin vilja före allt” tror nt de va.. elr?

Kram

Svar: Jag tror att du själv känner hur du behöver göra... att leva med någon som man inte har tillit till, det funkar inte, kram :)
Esmaralda

35 Mercan:

skriven

Esmaralda tycker du min trenchcoat är fin materialet allt ,viktigt för mig vad du tycker, ska inte byta prislapar göra fel of😭

36 Linda:

skriven

Hej Esmaralda!
Blir det någon dejt för mig på söndag? Har inte varit på dejt på evigheter så är nervös.
Kram Linda

37 Naturvän:

skriven

Hej!

Tack och tror bara jak kommer upp i träningsintensitet och kommer jag må bättre och träffa folk och ha kul gör mycket

Svar: Exakt så är det, kram :)
Esmaralda

38 Bjork:

skriven

Hej tack för svaret :)

Kram

39 Jennie:

skriven

Hej Esmaralda

Tror du det kan röra sig om veckor eller handlar det om månader innan jag tillfrisknar helt?

KrAm


Svar: Veckor innan du mår betydligt bättre men lite längre tid innan du mår riktigt bra, kram :)
Esmaralda

40 Hon:

skriven

Hej,
Upplevdes min presentation ok fastän jag kom av mej emellanåt, och var lite nervös?
Kram

Svar: Inget fel på din insats så var stolt över dig själv, kram :)
Esmaralda

41 AnnaK:

skriven

Skulle vit salvia bättra på energierna här hemma sen när han flyttat? Speciellt i sovrummet.

Kram 🤗

Svar: Ja, kör vit saliva i hela bostaden, kram :)
Esmaralda

42 Mecan:

skriven

Esmaralda jag prövade flera gånger i dag beige boomerang trenchcoaten, vad tycker du, är den fin på mig 😒

43 Silvertassen:

skriven

Kära Es!
Vad kände L när hen fick syn på mig idag? Hur kan man gå från att mucka bråk/markera att man e arg på någon till att behandla någon som luft? Kram ❤️

Svar: En del är på det viset... och själv sår man där som ett frågetecken, kram :)
Esmaralda

44 Smulan :

skriven

Proverna är klarar inget allvarligt
Så tillskott och ändrad kost.
Blir det bra nu, så att op kan göras på nya datumet?

Svar: Ja det ser ut att bli bra nu, kram :)
Esmaralda

45 T:

skriven

Hej es! Skönt att det löste sig för dig. Jag tycker det är så skönt med fredag. Äntligen helg. På jobbet är det fortsatt stökigt men jag försöker zooma ut. Vad tror du om min kollega L? Hon har varit anställd i många år. Så sliten men vill inte sluta. Komme hon ge upp och lämna es?? Eller kommer hon hålla sig kvar??

Svar: Hon blir nog kvar ett tag till, kram :)
Esmaralda

46 Rädd:

skriven

Oroar mig lite för hur produkten på jobbet ser ut efter att de har gjort ändringarna jag föreslog. Lite orolig att det inte blir bra? Eller kommer det bli bättre än innan?

Kram och kärlek

47 Rädd:

skriven

Om du ser om det blir bättre eller sämre efter att de ändrade efter skissen kan du väl säga? Oroar mig att det blir sämre. Borde kanske inte ens gett tipsen.

Kram och kärlek.


-*-.-*-.-*-.((¯`♥´¯)).`*.¸.*´✿¸.•*¨`*•..¸.-*-.-*-

Kommentera /ställ fråga här: