Själen blir sjuk....
Så har nya året börjar.. men ännu är det ju bara i sin linda och vi kan påverka väldigt mycket själva.
Om hur det ska bli.

Visst är en hel del förutbestämt men långt ifrån allt.
Om du tex vägrar ta dina steg framåt och tvingar dig att leva ett liv som du vantrivs med… då får du ingen hjälp av universum eller av någon annan heller för den delen.
Du krymper själen och den kan till och med bli sjuk. Själen behöver glädje och utrymme och den behöver skratt och lite lagom äventyr.. den behöver leva.. och du vet HUR din själ vill leva om du öppet och ärligt lyssnar till dig själv.

Sätt igång att planera
Goa och fina och bra planer, tack.
Och berätta om dem.. för på så sätt kan vi peppa varann
Och är sitter jag och bara önskar snö… vi har ju haft en vit jul i Skåne.. som vanligt… och nu längtar jag bara efter vita landskap i Lappland.. så må tiden flyga iväg till den 9:e när det blir dags !
Kram

skriven
Så sant och självupplevt! När jag bestämde mig för att må bra, så ändrade sig mitt liv. Ok, inte allt på en gång, utan det har ju tagit något år. I fjol var mitt bästa år sedan jag föddes! Jag ser framemot 2014 som kommer att bli ännu bättre år. Efter sommaren (har jag bestämt aug-sep)börjar jag mitt nya drömjobb ;)
Jag är också utan snö, jättetråkigt! Det positiva är att jag slipper skotta!
Önskar dig en underbar dag!
Kram