Jag rekommenderar.....

Godmorgon Es, gör jag rätt som tar en paus från L ? Han är så himla velig och allt ska ske på hans sätt. Är som att han inte lyssnar när jag skriver kompis kommer den här dagen och ändå skriver han ska vi ses då. Riktigt besviken att han inte kommer till hockeyn ikväll. Skrev igår du får bestämma dig mår inte bra av att jag/ vi ska sitta och aldrig veta 💯hur det blir. Antar att han inte kommer ändra sig om kvällarna och komma in ? Är det bara hans personlighet detta. För vet att han tycker om mig. Är det mer än vänskaps känslor för honom. Han vet nog inte vad han vill med något angående mig.
Kram
Kram
Så bra 👍😊 Jeg har ganske mye pigment i huden, men vi var ekstrem med soling på 80 og 90 tallet og jeg har nok skadet den.
På jobben har vi tunge dager, min kollega kjemper fortsatt med nebb og klør, med møter, gråt, fagforening og advokat, hun vil ikke flyttes. Hun kommer aldri å begynne der makta har bestemt, hun slutter heller.
Så har vi vår fantastiske sjef, han har fått seg ny jobb og må svare neste uke. Du ser vel ikke et mirakel der fremme slik at de kan bli? Vi fungerer som krutt sammen og nå tar de våre pillarer. Er det håp?
Hej!
Tack för tipset jag tillhör de som lätt blir brun men på vintern brukar jag använda brun utan sol och i kombination med en intensiv motorolja.
Ja södern sol och värme med en lång vistelse kom upp i morgon meditationen och vilken lycka om det blir verklighet.
Undrar om jag hade besök i natt från grannar som gått över till andra sidan.. positivt kändes det i alla fall.
Grattis till viktminskningen.. är egentligen nöjd med min kropp men ngra kg till kan väck.
Idag ska jag vara vakt igen. Blir långa promenader och till middag ska jag unna mig kronärtskockor. Det är så gott med lite smör och salt till.
Funderar på när det är köplage på börsen...det kommer väl bli svajigt ett tag till..
Kram och ha en trevlig fredag
Hej igen!
Nej nej...ingen motorolja .. så illa är det inte. ska vara morots olja och märket är Hildegard Braukmann.
Kram
Tack så mycket söta Esmaralda 👍🤗🙈du hjälpte mig mycket igår ,ska vänta min byxa som känns 100% rätt🙂💕🤗🙈🙂↔️🤭
Hej
Igår åt jag sushi på lunch med Natasa. Hon reagera direkt varför är jag låg och inte så glad även pratsam. Hon kunde inte väntar sig om jag ska var så.
Efter resa var jag helt slut och min energi är försvinna.
Förkyld har kommer på besöka.
Till och med jag försöka ta det lugnt och inte tänker för mycket på C kvinna. För ger det balansera att jag ska må bra och har en rätt bemötande till henne.
Jag tror inte ju en vissa förstår för jag behöver ju återhämta och laddar min energi även blir mer pigg och få styrka tillbaka även mer orka med alla. Jag tror mest att jag behöver tid med mig själv och lyssna på mig själv.
För igår gör jag meditation med papper som jag skriva på att få återhämta med nyckelordet som jag behöver har. Jag fick en känslan att dom kommer tillbaka om några dagar.
Jag tror att jag behöver ger tid till mig själv och uppbyggnad allt som jag har tappar efter resa.
Jag tror inte ju en viss förstår för dom väntar sig att jag ska var pigg som pippi långstrump och har fullt av energi... det gör jag inte alls. Jag är inte där än... jag behöver ju jobbar med mig själv och ta hand om mig första sen kan jag var med andra och ger vad dom har väntar sig.
Dom förstår inte ju så jag är inte som pippi långstrump efter en långt resa... för jag behöver tid att samla allt energi.
En vissa förstår så det är skönt... men jag tänker ju bara låta dom tror vad dom vill men jag behöver tid...
Ha det bra
Vita ben är inte kul i början..
Är det svårt att applicera det jämnt?
Minns någongång på 80 talet mina fläckiga ben.. 🤣 efter jag trott det var bra insmörjt.
Det väntas blåst och kyligare väder..våren backar något!
Oroligt med den Trump undrar om han har tappat vettet helt..
Makt gör nog en del helt galna! Och hur galet är det inte att han får hållas.
Nu har världen något annat att tänka på en kriget i Ukraina. Undrar om det är uträknat från hans sida? Kanske även Putins? Ja,paranoid blir man?
Ha en fin uteplockardag!
Kram
Hej,
Jag tappar så mycket hår och har blivit mycket tunnhårigare på bara ett halvår.. ser det ut att komma tillbaka? Hoppas att solen och kanske lite mer vitaminer och mineraler kunde hjälpa..
Kram
Hej
Jag tror att det tar långt tid för mig att återhämta igen efter resa. Med energi och glädje som allt så jag behöver jobbar med mig själv. Jag vill blir pigg när jag ses C kvinna men jag menar inte att jag nämna det utan jag vill var positiv och har mycket energi när jag ses C kvinna även andra tillfällen också som jag ska träffas i maj.
Jag hoppas att energi och glädje och allt annat som ska återhämta här månaden så jobbar jag med det just nu. För jag behöver ger tid till mig själv. Jag tycker ju jag håller på blir bättre med tid samtidigt jag behöver mer tid tror jag.
Då blir jag som vanligt den Emma så jag bruka var... såna vill jag var för jag ska bara jobbar med mig själv och ger tid till mig själv.
Ha det bra
God förmiddag Es!
Du kan möjligtvis inte se om jag snart kommer få bort känslor och tankar kring honom? Jag blir snart galen!
En annan sak ja undrar, du har nämnt att chansen till att jag blir moster igen finns. Hur kommer min systerdotter ta de om de skulle bli en pojk till? Hon och hennes bror är verkligen som hund och katt och dom funkar inte alls ihop samt så tänker jag på hur hon mår just nu. Hur kommer de gå för henne när syskonet anländer? Kram Zoey 💕
Godmorgon
Jag har en sån klump i magen!! Jag har ett vikariat till sista augusti och när jag anställdes så pratades det om eventuell förlängning. Nu sitter jag här och känner mig korkad och tror att alla tycker att jag är lite bakom. Jag får sämre och sämre självkänsla men samtidigt trivs jag med och på mitt jobb och vill gärna vara kvar. Kan du se om de tycker att jag är korkad och kan du se om jag får förlängt??
Stor kram
Godmorgon ☀️
Tackar för bra tips, benen behöver alltid förberedas.. 😉
Freeeedag 🥳 idag blir det aw hos grannen , mysig start på helgen 🥂
Något annat positivt som kan hända i helgen eller snart..?
Kram :) 🌷
Hej Esmaralda
Dotterns operation blir på tisdag. Ser den ut att bli av då så att ingen förkylning eller liknande dyker upp och operationen måste skjutas fram?
Vill bara få den undan så fort som möjligt
Kram
Hej!
Min mamma vantrivs där hon bor just nu. Hon har fått ett erbjudande om ett vårdboende, men jag vet att hon inte tycker det är så lockande.
Tror du att vi kan hitta något boende som hon trivs ganska bra med?
Kram
Godmorgon,
Tror du det skulle kunna vara positivt att kontakta en human design coach här i staden jag bor, för att få lite tips och så kring karriär och styrkor för mej? Eller lika bra att googla och läsa på själv..
Kram
Kan vi fortsätta som förr i vår skattedeklaration eller ser du varningar? Det är inga stora saker men avdrag vi har utnyttjat till vår fördel eftersom vi har boende i två kommuner.
Hej E, ser du att något är på gång för mig eller mot min riktning? Nått bra eller dåligt?
Hej, gör han mig svartsjuk med mening? Jag upplever det ofta så och att titta på andra kvinnor verkar så normalt för han.. uppväxt så ..och att jag måste säga till också.. hur ska jag reagera för att det där ska funka?
Kommer hon må bättre snart? Det tar på mig att hon inte mår så bra runt om honom. Har psykar henne och mig. Hur ska jag ta det när han gör saker som hon inte gillar? Jag kan inte få stopp på honom. Jag mår illa av tanken..
Hej!
Kommer det något positivt på jobbfronten för mig i 2025?
Kram och ha en fin dag
Hej Es!
Själv ska jag försöka diska min disk som helt ärligt legat i evighets evigheter samt byta gardiner i köket till en mer ljusare nyans av rosa och vitt. Om jag tar mig i kragen vill säga. Varför ska det vara så svårt att komma igång med att städa, det är ju så härligt när det är klart! Och det skulle inte ta alltför lång tid. Nä, istället ligger jag som en smärre soffpotatis och önskar mig en städad lägenhet, suck. Nåväl, ser du något litet spontant om mig lite längre fram?
Trevlig helg!
Hej Esmaralda.
Så skönt att få fram utemöblerna.
Esmeralda. Kommer jag att leva tillsammans med någon?
Kram
Hej Esmaralda.
Kommer han att komma till mig när tiden är inne? Kommer vi få en chans till igen med varandra?
Kram
Hej Esmaralda
Tack för tips och jag ska köpa den direkt då jag inte hittat någon som är bra.
Jag undrar hur jag ska göra för att lämna min kille. Jag måste lämna honom då det inte fungerar men han förstår inte utan tycker allt är bra. Jag är som en mamma för honom och känns inte bra då jag inte känner att han har rätt kärlek till mig. Känner mig utnyttjad. Men har svårt att lämna honom så hur ska jag göra? Kram och trevlig helg
Utemöblerna kom fram här igår med! Äntligen lite kortvarig värme. Jag fick tag i en fin begagnad bil av handlare, men efter att ha kört en kort sträcka började en lampa lysa. Det kommer åtgärdas utan kostnad, men lite krångel. Sedan dök det upp en liten repa, som jag bara inte kan begripa. Men måste varit någon med sparkcykel el så under den timmen bilen var parkerad. Så nu hoppas jag att det inte blir mer rassel, utan bara körglädje.
Efter allt dopamin igår, en avslagen känsla idag. Jobb väntar..
Kurs nästa vecka. Ser det positivt ut? Något du ser på ingående?
Ha en bra fredag!
Hejhej, ser du arbete för mig snart? Och köper vi hus inom detta år?
Ja inte lätt när solen inte är ens bästa vän, men tur att du har hittat nåt som hjälper Es.
O lite avis är jag på alla dom som lyckats gå ner i vikt ;). Här görs inget för den saken då motivationen saknas helt o det är ju minsann tokigt. Men kanske motivationen dyker upp lagom till påsk ;D.
Tänk så härligt då allt är iordningställt o du får njuta av terassen få herr Google är bortrest Es :).
Styrelsemöte idag o det lär nog bli en lång dag, pust. Värsta dagen att ha möte, men hoppas att allt går bra?
Det blir ju val i landet snart o jag undrar om mannen är politiskt aktiv Es? Eller sysslar han med andra aktiviteter? O vill han vara aktiv med mig på alla sätt o vis ;)?
Näe nu behövs det mera kaffe.
Ha en bra dag!
Kram Skorpan
God morgon
Rödhårig som jag är. Har jag provat allt..
Med dåligt sämre sämst uruselt och katastrofalt resultat.
Men så gick jag och tanade mig.
Då får man inte bada och det älskar jag att göra men annars var det den bästa lösningen.
Jag använde
kropslotion men taning efteråt och solskydd med taning.
Var brun hela sommaren utan att bränna skinn.
Idag är det fredag och jag ska äta heta räkor med mangosallad vitlöksbröd och dricka coppula (vitt vin) till.
Pavlova till efterätt.
Men sedan bantar jag. Har gått ner 10kg sammanlagt.
Det är nu bara 20kvar..
Jiiipppiii.
Önskar dig och alla på bloggen en fantastisk solig fredag.
Njut av livet det gör jag.
Vilket bra tips, tack! Jag brukar använda en från Dove men jag ska definitivt fundera över att prova denna.
Es, ser du när denna bebisen kan tänkas komma ut? Med min dotter blev det en halv månad tidigare…
Kram! :)
Tack! 🤩
Jag rekommenderar även betakaroten, som brun tabletter. Sjukt bra not soleksem samt att man även kan få lite färg av dem.
Något spontant till mig, någon hälsning?
Kram kram
Esmaralda ser du om vi kommer resa till Bulgarien hemma hos våra söta katter nästa månad eller dröjer det 🤗 💖 🙂
Hej Esmaralda
Äntligen lite vår och värme. Snart sommar.
Har han känslor för mig och tänker på mig? 🌸kram
Godmorgon Es
Men så bra att du hittat en som funkar !
Förstår att även rödlätta vill ha färg.
Jag har alltid haft problem med torra händer vintertid och där hittade jag en salva som funkar dunder O´keeffe´s Working Hands.
Igår doftade det vår då grannar grillade .Det lär det inte göra i helgen...Vi får njuta idag och elda i spisen i morgon ;-)
Kram Anki med flock
Tror du jag hittar min byxa nästa vecka innan helgen söta Esmaralda ah🙈🙂↔️💕🤭🤗🙂
Det är perfekt när man hittar något som både fungerar och som dessutom inte kostar skjortan =)
Hade min kompisdejt härom dagen, det var nervöst men jag tror det gick bra.. Fick en positiv vibb i alla fall och jag hoppas jag inte gjorde bort mig helt/att hon jag träffade kände sig nöjd/kanske kan bli något att bygga på?
Tack och ha en fin helg till oss alla <3
Hej fina du!
För en vecka sen blev min son Kalle hotad utanför krogen av tre utländska killar den ena är ihop m Kalles gamla tjej Maja. De är halvkriminella och hotade m stryk o den ena sa att han skulle dö
Jag märker att han är lite orolig o otrygg
Jag sa att de säkert hotat fler sen i fredags för det är så dom här jobbar jävla skit högar
Behöver han vara rädd eller skulle de bara skrämmas, vad känner du ?
Kram o trevlig helg ☀️🍃🌼🥂
/Gunilla i Oxd
Tack så mycket för allt som du gör för oss söta Esmaralda🤭💕🙂↔️🤗🙂🙈
Hej Esmaralda.
Verkar han vara nöjd och kär i det förhållandet han nyligen gått in i?
Håller det i sig det förhållandet han har gått in i?
Kram
Hej e! Kan du se om jag kan räkna med honom? Kram
Halloj!
Testade en hårolja för mitt sjukt slitna och torra hår. Bombarderade håret och det blev faktiskt bättre.
Just nu har Kronans Apotek, där jag bor, 20% rabatt på just Bobby's produkter. Kanske det finns på fler ställen. 😃
Finns en inpackning jag är sugen på aty prova. Pruttig ekonomi men 20% rabatt. Kan vara värt det 😃
Han har köpt kanin av en vän till mig.. Hehe..
I helgen blir det Masked Singer och en tur till Jysk. Hoppas hitta en säng till sonen. Har sparat ihop lite pengar. Satana dyrt med hemkörning 😅
Vågar man kolla på begagnad säng 🤔 Eller är det sunkigt.
Önskar dig en underbar dag ❤️
Tänker på din mamma idag 🥰 Vet inte varför men.. Kanske för att jag saknar min egen 🥰
Kjam
Hej!
Just nu är det lite jobbigt för dottern med examensuppsatsen. Kommer hon bli godkänd vid terminens slut?
Kommer hon få jobb/vikarie som lärare till hösten?
Hej Ezmaralda ❤️
Ser du om jag när /kommer flytta?
Kramis❤️❤️
Hej, borde jag strö över salt korn på min indiantalisman och räkna upp mina 3 önskningar? Tror du han fortfarande är aktiv?
Kram Klara
Godmorgon Es, gör jag rätt som tar en paus från L ? Han är så himla velig och allt ska ske på hans sätt. Är som att han inte lyssnar när jag skriver kompis kommer den här dagen och ändå skriver han ska vi ses då. Riktigt besviken att han inte kommer till hockeyn ikväll. Skrev igår du får bestämma dig mår inte bra av att jag/ vi ska sitta och aldrig veta 💯hur det blir. Antar att han inte kommer ändra sig om ikväll och komma in ? Är det bara hans personlighet detta. För vet att han tycker om mig. Är det mer än vänskaps känslor för honom. Han vet nog inte vad han vill med något angående mig. Kan även tipsa om Bobbys hårborstar så bra.
Kram
Hej!
Ja visst hade jag besök men jag undrar vad de ville förmedla? Att allt blir bra så småningom med nytt hus ny man och en massa trevligheter?
Vilken underbar dag..sitter vid stranden i bara kjol och t.shirt...som en sommardag.
Snart besöka ngra vänner och hoppas få skratta lite ..kan jag behöva
Ja Trump...hur mkt elände kommer han ställa till med innan det vänder?..
Kram
Hej Es, jag har såå ont i magen nu har mannen skrivit till sin syster om att jag har sagt att hon hade aldrig velat bo ihop med honom och hade skrivit va?? Nej aldrig att jag sagt så? Kmr det lugna ner sig eller blir det intriger mellan oss? Och hans familj? Jag kommer gråta och bli så ledsen idag.
Hej!
Kommer jag och den aktuelle mannen bli ett par? Ser det ut att bli bra?
Hej es! Va härligt med sommarklänningar. 😊 Själv har jag gått upp i vikt så får inte på mig mina tidigare klänningar. Ska försöka gå ner lite istället.
Min sambo och jag försökte boka vår resa igår till Portugal. Men det var svårt och knöligt och inga flyg som ville passa. Han blev sur och tvär och låser sig medan jag försöker se lite olika möjligheter. Har svårt att nå fram till honom i dessa lägen. Hur ska jag förhålla mig es? Vill ju så gärna att han ska må väl och va glad.
Hej Es
Har fått tips om nytt jobb, men det är bara över sommaren. Ska jag söka och hoppas det kan ge förlängning? Vad kan du se?
Vill så gärna göra något annat, men törs inte säga upp en fast tjänst i dagens läge.
Kram
Hej,
Kan mitt låga järnvärde bero på en underliggande depression?
Kram
Igenkänning.
Orangeflammig hud, smörja som smetade av sig.
Nu har jag förlikat mig vid att vara blek men ska förmedla tipset vidare.
Grattis till att du nått ditt mål!
Kommer det komma någon ny hjärtehäst till oss?
Trodde vi skulle köpa häst men så blev det inte.
Säljaren avbröt då jag ville röntga.
Kanske var jag för petig men eftersom jag inte har stor plånbok så ville jag vara säker på att allt var rätt.
Hästen påminde om en tidigare häst jag haft så det känns som dubbel sorg.
Ser du om de sålde den till någon annan?
Ser du om den kommer till oss någon gång?
Eller kommer någon annan häst till oss?
Hej Ez
Ser du om det går bra för mig på onsdag nästa vecka??
Kramear
Hej Esmeralda.
Kan du känna in nåt som kan bli en relation mellan mig och någon man? När var hur i så fall? Tänkte om det kan börja som vänskap och leda till förhållande.
Om du känner nåt...kan du då känna vem personen i så fall kan vara eller om du kan känna in första bokstaven i namnet på den eventuella mannen.
Intressant om du kan känna in nåt.
Kram
Hej Es, jag har såå ont i magen nu har mannen skrivit till sin syster om att jag har sagt att hon hade aldrig velat bo ihop med honom och hade skrivit va?? Nej aldrig att jag sagt så? Kmr det lugna ner sig eller blir det intriger mellan oss? Och hans familj? Jag kommer gråta och bli så ledsen idag.
Inget vidare positivt besked hos läkaren, blir så trött och ledsen. Blir det ändå OP innan sommaren?
Ha en fin helg :)
Hej Es, jag har såå ont i magen nu har mannen skrivit till sin syster om att jag har sagt att hon hade aldrig velat bo ihop med honom och hade skrivit va?? Nej aldrig att jag sagt så? Kmr det lugna ner sig eller blir det intriger mellan oss? Och hans familj? Jag kommer gråta och bli så ledsen idag.
Hej!
Tack och stundtals känner jag frid. Speciellt idag när jag träffade goda vänner på stranden. Vi kom att prata om langhyra lägenhet på hösten och nämde Spanien..kanske hugget som sticker när man vill ha sol och värme men jag lutar åt Italien Grekland. Vill ha kultur också
Kronärtskockan var så god. ..det är säkert ngt jag ätit tidigare..
Härlig fredag kväll på er i nästan sommartemp
Hej igen!
Tack Dunegull för tipset karoten tabletter. Har du ngt favorit märke??
👋☀️
Nu har jag fått mina målargrejer! :) så nu blir det nog lite måla ikväll. Jag ska försöka att inte döma och värdera det jag gör utan bara måla det som kommer från hjärtat. Det blev ingen fika idag utan vi skjuter fram det. Jag tror att det nog är lika bra ändå för jag är så trött, yr och har en hel del ångest. Blir nog en promenad lite senare. Och disken... Jag vill ha en diskmaskin! Blä.
Esmaralda jag undrar om jag kommer att hitta randig byxa åckså den här månaden 😌 ha det så roligt med Dina nära och kära söta Esmaralda 😊 💝 💖 ❤️ 🤗
Tack Es!
Hur i helsefyr ska han få fart på sin kommande soffpotatis, undertecknad, då? Vilken kombo bi kommer att vara ;D.
Styrelsemötet gick bra o jag är glad att du lugnade ner mig inför detta o jag kunde ta det lugnt i veckan, t om sova lite. Så tack Es!
Nu veckoslut o vem vet vad som händer, inget, då ;)? Ledigt nästa vecka ti-fre iaf.
Kram Skorpan
Den kommer jag testa har ju lika vita ben året runt och rödhårig 😉.. så tack för tipset mvh Ginger
Hej Esmaralda.
Undrar om han tänker / känner för mig?
Kram
Hej Es, jag har såå ont i magen nu har mannen skrivit till sin syster om att jag har sagt att hon hade aldrig velat bo ihop med honom och hade skrivit va?? Nej aldrig att jag sagt så? Kmr det lugna ner sig eller blir det intriger mellan oss? Och hans familj? Jag kommer gråta och bli så ledsen idag.
Hej Esmaralda.
Kommer vi att kunna umgås med varandra? På tu man hand?
Kram
Hej!
Är min kollega så perfekt och duktig på allt som det verkar?
Försökte Tom med lite dolt hot för att han inte vill att jag ska ringa till K L ? Har han lurat mig ? Bullshit att polisen kommer knacka på min dörr för att jag ringer honom.
Kram
Tack för tips! Jag blir röd, och av nån anledning får jag aldrig färg på mina ben. Har aldrig vågat mig på brun utan sol, men nu kanske!
Min dotter har varit nere så har varit hemma från skolan. Hon har inte varit hemma mycket sedan allt hände, så jag låter henne vara hemma när hon känner hon behöver. Förstår att detta kommer hålla i sig i alla fall ett år, att det går upp och ner.
Även för mig men dipparna är färre och inte alls lika intensiva/långa. Jag har till och med blivit mer positiv och skrattat på jobbet - och menat det.
Har mycket roligt att se fram emot, har planer fram till hösten. Och efter allt krångel så har saker nu bara löst sig. Vågar inte "ropa hej" än men ser ljust ut.
Ser du vilken inriktning jag bör söka jobb? Eller ska jag plugga till något?
Kram!
Hej igen.
Du svarade att du tror det klickar snabbt...men du ser ingen vänskap. Jag vet inte riktigt hur du menar?
Om det nu är någon så vem är det? Kan du säga nåt om han om det är nån?
Hej!
Kommer jag hitta ny lägenhet snart?
Kram
skriven
Hej, kommer företaget att få stänga till sist? Kram