Och det brann.....



Man slutar nog aldrig vara sit yrke på något sätt, Tur han var där, kunde gått illa! Ser härligt ut där ute på havet 🙂 får mig att själv längta utomlands.
Jag och dottern är inte utomlands men på tur inom Sverige, vi gillar att se Sveriges städer. Vi har sett många. Hittills är mina favoriter Öland och Malmö.
Snart är allt färdigt... ett par månader kvar bara... jag vill inte hålla på med detta längre, jag vill "bara vara". Saknaden kommer över mig ibland, men nu är det mer och mer fokus mot min dotter, jag tycker så synd om henne. Det är svårt. Men jag försöker så gott jag kan.
Återhämtningen kommer kanske till sommaren?
Snart hotellfrukost, det bästa med att bo på hotell! 😄
Kram!
Hej! Känner mig på låg energi, tror du det väder och blir bättre?
Kära Es!
Tänkte på gårdagens inlägg, precis som många andra så blev jag oxå mobbad i skolan. Åkurs 4-6 var värst då de var fysisk mobbning. Min bästis blev vän med en annan tjej och så bildade dom en grupp på 7-8 tjejer som var på mig dagligen. När jag var över 20 nästan närmare 30 mötte ja den här tjejen som min bästis hade blivit vän med på en krog i stan. Hon kom fram till mig och bad om ursäkt för hur hon hade behandlat mig och hon hade i många år velat be om ursäkt men aldrig kommit till skott. Hon berättade att sen hon fick egna barn var hon mån om att dom inte skulle bli mobbade i skolan och hon förstod hur hon hade behandlat mig. Jag förlät henne och de är nu glömt, även om minnerna och ärren finns kvar känns de nu bättre och de vet ja att de gör det för henne oxå. Jättestort att själv komma fram och be om ursäkt! Här blev de ett bra avslut på en mardröm. Dock är hon den enda som har bett om ursäkt men de kan jag leva med.
Ha en bra dag allihopa! Här har dom lovat strax över 20 grader idag så här ska njutas i de fina vädret! Kram Zoey 💕
Man brukar säga att en modig är dumdristig, men när det är fråga om att göra gott så är det högst välkommet ❤️
Har i skrivande stund många reflektioner om hur lätt det är att brytas ner, och hur länge som rehabilitering kan ta.
Var på samtal igår, och var transparent utan att vara emotionell. Idag skrämmer det mig eftersom känslan av likgiltighet är så påtaglig. Det är som att man kan uppfattas vara obrydd om något skulle hända.
En god vän sa till mig för att påminna:
"En känsla är bara en känsla".
Med den informationen är det upp till mig att behålla tanken så, och inte göra känslan till verklighet. ❤️
Usch, vad psyket är jobbigt ❤️
Där var minsann rätt man på rätt plats! Så tacksamma de måste ha varit att få skadorna minimerade så pass. Men de kunde väl tyvärr inte bjuda på mat då?
Blir det flyg inställda i anslutning till mannens nöjestripp till Irland och England om en vecka? Det har varit många inställda här och där för bolaget de senaste veckorna, nämligen.
Dom har det trevligt 😃 med värme och allt😊 och din som gjorde ett hjältemod som agerade som stoppa branden.Han jobbar fastän han e på semester😊.Dom var säkert tacksamma.
Har du ryska syster hos dig fortsättningsvis nu när Me.Google ännu är på resa?
Es, påsken är strax här är min SM ut och reser eller kanske han besöker sin/ sina föräldrar?
Har han mamma eller pappa vid liv?
Ha en bra torsdag 😊
Kram Solstjärnan 🤗
Esmaralda vad underbart med allt med din man och fine sonen och vad modig av honnom att hjälpte i restorangen 🤩🙈💕🙂↔️🤗💕Esmaralda ska gå dit kl 10:00 hittar jag min byxa🥹la undan filippa k svart klänning men ska hoppa över den ,har liknande och jag vill inte slössa bort mycket pengar till mycket plagg ,ska köpa det som jag behöver mest🙂↔️💕🤗och ska sluta röka 😤🙂↔️💕🤗
Hej Esmaralda.
Vad fin bild du lagt upp,
Undrar hur det ser ut.
Ser det ut att bli så som han sa?
Eller kommer han att ändra sig?
Ser du någon förändring åt det hållet jag vill?
Kram
Hej!
Vilken insats din son gjorde...respekt!
Snorkla..jo jag tackar...det gillar jag skarpt och undrar om jag kommer få uppleva det igen.
Väl hemma från resan och intryck sjunker ner. Det bästa var konstmuseet. Att resa kollektivt gör jag inte på ett bra tag...saknar en bra bil och man som gillar köra.
Energierna känns inte bra när jag är tillbaka men ska försöka hålla mig ute och borta så mkt som möjligt.
Imorgon får jag besök från Hamburg...god mat och cykelturer har vi planerat. Kanske en runda minigolf..bara ha lite lättsamt trevligt. Ser honom som en god vän och hoppas han inser det. Om vänskapen kommer bestå vet jag inte. En fin man och jag hoppas verkligen han träffar sin rätta kärlek snart.
Idag ska vi ha möte med arkitekt och energirådgivare ang husisolering...tror själv det är en bra investering.. för comfort samt husvärde den dag det ska säljas.
Ja bara få fart på dagen även om jag är vansinnigt trött..
Längtar efter att paddla kajak...och det ska jag göra så fort det blir lite varmare.. hoppas min Soulmate gillar detsamma...och gärna vistas vid havet
Ha en fin dag!
Kram
Hej Es❤️ ser relationen mellan M & E ut att fortsätta ett tag? ❤️ kram
Ser varmt o vått ut där i ändan av världen ;D. O vilken hjälie till son, hoppas att han blev ihågkommen på nåt sätt av restaurangen. Verkar som att pojkarna har det trevligt där borta :). Hälsa pojkarna :)!
Jäklar i min låda så besviken jag är o det är väl rätt barnsligt iofs. Trodde absolut att den gällde mig o jag hade ögonen på skaft både på morgonen o eftermiddagen i tågen, men kammade noll o nu kan jag nog tillstå att jag har slutat tro även om jag har bett att få ;). Nåja, det är tydligen inte ment to be o jag får bara slicka mina sår... O äta choklad o godis i mängder för att repa mig ;).
I-landsproblem det där, värre var det för kompisens barnbarn som hittade sin far iskall i sängen. Hur sjutton kömmer man över ett sånt trauma? Hur lång terapi behövs? Grymt säger jsg.
Annars jämna plågor o endast dysterhet ser det ut att bli här framöver. Hoppas andra har det bättre ;). Däcken måste jag få bytta, det blev ju hastigt vår, o nädta vecka snöar det väl ;).
Ha en bra dag!
Kram Skorpan
Vilken tur att sonen din fanns på plats för att hjälpa och skönt de slapp mer drama =)
Fråga..
Har min lägenhet dåliga energier eller vad? För direkt jag är hemma så börjar jag med den fula ovana att gnaga på naglarna, utan att jag ens tänker på det.. Så störigt!
Tack och ha en fin dag alla <3
Hej Es.
Jag har fått som finnar, fast ändå inte. På ena sidan av ansiktet. Det brukar kunna komma några få men nu är det fler. Dom brukar kunna skapa ärr, vilket jag innerligt hoppas att det inte ska nu. Jag har inte råd att gå till hudterapeut. Kan du se om det är hormonellt, om dom försvinner snart??? Blir tokig. Bara tanken att vara 35+ och ha problem med skiten. VARFÖR!?
Goa grabbar, "smoking hot"! :D
Lurar på hur relation och känslor blir för henne när bokstav a tar över kontakten?
Nu ska citroncheesecake bakas. Lite gult till påsk! Kramis!
Godmorgon,
Oj oj vilka fina bilder dom bjuder på, ser fantastiskt härligt ut, 30 grader i vattnet hade till och med jag hoppas i.. ;-)
Han e modig din son, tvekar inte en sekund att hjälpa till vid brand, wow!
Vårkänslorna spirar och det känns som vindarna vänt i det som tyngt mig, kan ju ha att göra med att vi haft lite kontakt, han och jag, känner inre lycka just nu... :)
Kram och Härlig skärtorsdag!
Det var säkert meningen att din son skulle vara på plats och snabbt hantera situationen! 👍
30 grader låter underbart!
Nu är det gjort sista passet. En lång väg hit. Finns det något budskap inför påskhelgen?
Ha det gott!
Hej kommer mamma lyssna på mig och inte köpa mer vin nu?
Kram
Esmaralda min önskan ,ska nu dit ,hittar jag min byxa eller annat bra,sla pröva en klänning ,är den fin🥹😁😎😁
Hej!
Tur att din son var där, det hade ju kunnat sluta värre för den där restaurangen.
Min mammas lägenhet håller på att renoveras.
Tror du att hon flyttar tillbaka till sin gamla lägenhet - när renoveringen är klar?
Det har varit mycket flyttande i vår familj den senaste tiden.
Energin är inte på topp nu, så hoppas det inte blir mycket flyttande framöver.
Kram och glad påsk
God morgon! Ser du om vi kommer kunna köpa ut hus innan sommaren är sluta?
Kram!
Hej Esmaralda.
Undrar hur chansen ser ut att det går åt det hållet jag vill? Kommer det att bli så som jag önskar?
Kram
Hej tack för svaret:)
Kram
Hej, kommer det att gå bra o köra själv för första gången? Kram
Ja köttet är mycket svagt just nu gällande att tro på kärleken...
Barnbarnet fick terapi direkt, men där finns så mycket annat också att det säkert kommer att ta tid innan traumat är på bättringsvägen, om det någonsin blir bra?
Ja nu får bilen sommardojorna på sig i rätt god tid bara jag får däcken släpade till bilen ;D. Gör det själv gäller här... O det här är ju nåt som jag gärna skulle överlåta åt en karl att göra ;).
Tack Es!
Kram Skorpan
Bloggsidan var så konstig för mig imorse kunde inte komma in på den. Bör jag undvika vin lunch med L P idag så jag inte blir förkyld ? Om vi ses idag håll tummarna för ett bra och kärleksfullt samtal. Tycker han om mig mer än som vän eller vet han inte ? Glad Påsk. Vi ses i Blåkulla.
Kram
Oh, ser man på, han kanske räddade restaurangen rent av! Fina sonen!
Hej!
Din son är en riktig hjälte,tur han va där.
Något budskap från universum I dag Es?
Kram o glad påsk
Hej, blir det bröllop för E och P i december i Indien tro? Kram Klara
God förmiddag Es
Så bra agerat av brandmanna sonen !Tur han var där hoppas resturangen uppskattade hans insats !
Vatten och dykning skönt när man vistas i varmare länder Tack för fina bilder och hälsa så gott tillbaka .
Här ska det städas Yngsta sonen kommer i morgon och vi ska ha påskmiddag i morgon redan med äldsta sonen och flickvän. för de äter hos svärföräldrarna på lördag .
Undrar om jag får se ngr påskkäringar idag ? Har köpt påskgodis och lagt undan småslantar till dom hoppas jag får besök .
Ha nu en trevlig skärtorsdag alla och flyg inte vilse ;-)
Kram Anki med flock
Rån och rån, men för några år sen påväg på resa att fira jul. Såg ett pågående brott (stöld) av två personer. Jag var den enda som försökte stoppa det, alla bara stirrade på mig utan att hjälpa. Det måste ju varit över 30 människor som hörde mig (2 vagnar). Bland det farligaste och vidrigaste jag gjort eftersom de lika gärna kunde haft kniv/pistol eller slagit ihjäl mig/tagit mina djur. Jag undrar än idag…. Efter att jag lämnat vittne till polis och det finns kameror i tåget. Vad hände sen? Åkte dem fast? Kanske senare för något annat? blir så irriterad på att de kom undan. Hade jag inte haft djuren så hade de inte gjort de men jag kunde inte riskera deras liv.
Sen undrar jag, var dem rädda för mig eller vad var deras tankar när jag vägrade tystas?
Kram
Tur han var på plats 😊
Verkar mitt sår läka ihop snart?
Kram 🤗
Hej
Känns som jag har börja blir mer lugnt och undrar om något sätta inom mig själv förbereda för något? För föreläsning eller c kvinna att ses eller något annat?
Ha det bra
Hej
Jag har bestämt mig att låta C kvinna allt som hon vill för vi firar min 30 år. Hon får gör vad hon vill med mig och allt för den dag. Jag ska bara njuta av att var med henne.
Det vore bra?
Ha det bra
TackEsmaralda🙈var där ,kvinnan sa att jag ska komma vid kl15:00,dyker upp,finns min byxan då,of min önskan🥹😁😎😁
Hello i april vädret :)
Kan du se om min svärfar och svärmor skyller allt på mig än så sambon med allt som blivit och hänt ? Sen undrar jag har dom berättat för de närmsta om vad som hänt oss ? Tycker dom alla illa om mig eller att dom gillar mig mindre ?
Tingeling och glad påsk 🐣
Esmaralda tror du i din sko de gör reklamation och jag får byta mina skor som jag använde med nya eller pengarna tillbacka för jag blev arg köpte riekir läder sneaker men vid användning ena sko kar spruckit fast den är läder eller är det hopplöst att dem tar inte anvädna skor😡😤😡
Hej es!
Gott att höra att det gick bra! Gott att sonen fanns på plats där vid branden.
Idag i V och hälsar på svärmor. Men som vanligt lite halvt rörigt och stökigt. Barnen har redan varit här några dagar då vi kom och nu stannar vi några dagar till. Känns som att det blir lite för lång period både för barnen och svärmor ( även om hon inte erkänner det). Känns som att de blir otåliga och hon trött? Stämmer det att en vecka är för lång tid för henne med barnen och även för lång tid för barnen??
Far- och son-resa: underbart 👍☀️:)
Om du inte är ute och njuter av solen o egentiden Es: kommer hon tycka vår tid och kontakt var speciell i jämförelse med det hon byter till sen?
Påskigkärlek bloggen!
Hej!
Kommer resan till Stockholm under påsken gå bra ?
Hej!
Kommer resan till Stockholm under påsken gå bra ?
Drömmen var så otäck .. visste inte hur jag ska hantera den… han försvann i drömmen och skulle festa .. och jag visste inte om det.. vad betyder drömmen för känner mig inte så bra just nu..
Tur att dom var där och sonen ingrep.
Skönt med några dagars ledighet nu även om det blir en del besök och en del farande.
Blir det någon operation innan sommaren eller får jag vänta tills efter.
Glad påsk
Hello i april vädret :)
Kan du se om min svärfar och svärmor skyller allt på mig än så sambon med allt som blivit och hänt ? Sen undrar jag har dom berättat för de närmsta om vad som hänt oss ? Tycker dom alla illa om mig eller att dom gillar mig mindre ?
Tingeling och glad påsk 🐣
Esmaralda köpte svart tiger byxa som prislapen är herr men vi tyckte den är dam ,ser du att den är snyggt på mig att den är dam🥹🙂↕️😑
Gott att brandmanssonen fick pusta till havs efter "extrapasset"!
Fråga! Kommer deras fortsättning att upplevas som lika unik och speciell eller mest bara "ok"?
Stånk och stön att riva av gymmet i hettan...
Men skam den bilringsmage som ger sig :-)
Hej igen Esmeralda!
Har två funderingar som jag hoppas du känner in nåt om.
FRÅGA 1:
Kan jag följa med min systerson till barnens far för han vet inte var han bor, han ska få hjälp med släpvagnen.
Jag vet var han bor men aldrig varit där, skulle mina barns far ha nåt emot att jag följer dit? Eller uppskattar han det?
FRÅGA 2:
Igår hade mitt senaste ex, som va otrogen och flyttade hem till en annan smsat min dotter och frågat om det va henne han sett utanför Ica, efter ett tag skrev han hoppas allt är bra och glad påsk och nån glad smilegubbe. Han har inte hört av sig till nån av oss efter att han flyttade för tre år sen. Varför denna plötsliga kontakt? och varför mager och gråhårig? Hur är det mellan den han flyttade hem till och fick ett barn?
Hoppas du kan känna nåt i alla fall, på båda mina frågor. Önskar dig en Glad Påsk :)
Vad härligt det ser ut ☀️
Skönt du har duktiga män kring dig E 🥰
Idag gör jag min sista jobbdag sen ska jag lämna tillbaka datorn m.m nästa vecka!
Det känns redan befriande men jag är helt slut! Som att jag gått in i väggen! Hoppas jag snart får mer energi så jag kan njuta lite framöver.
Är detta min vändning?
Detta känns så rätt att slippa detta dårhus även om det stressar mig en del att inte ha nytt jobb!
Kanske allt kommer på en gång? Kärlek, jobb, välmående.. hoppas det är min tur nu 🙏
Önskar er alla en härlig påsk 🐣🐣
Hej kommer mamma och jag kunna vara nyktra är vi träffas någon gång?
Jämt ska det drickas är så trött på vin.
Kram
Esmaralda ska behålla tiger byxan och köpte på rea men dyrt så fin ralph raulen röd linne kjol 20% för fadades liten knapp ha ha, ska inte till din sko nöjd med skorna felet märks inte, 🙈💕🙂↔️😁😎ha det bra söta Esmaralda🙈🙂↔️💕🙈
Vilken hjälte, din son. Bra att vara initiativtagande och framåt helt klart 👏
Undrar om du ser något om/kring min soulmate?
Kram
Det brann och sonen gick på instinkt att åtgärda problemet.
De har det skönt! Jag älskar vatten men att dyka skulle inte vara för mig..Som barn var jag mer under vattnet än ovan, men de var då det!
Ska göra en kladdkaka med kakbotten med chokladbitar i. Lät gott..gillar ju att baka. Får se till att dottern äter..Hon är liten och inget fastnar ännu på hennes kropp. Själv vill jag inte bli större..
Hade velat se sonen här i påsk, men han jobbar..Som vanligt!
Ha det!
Kram
tjenare ez ! hur blir relationen mellan henne och angelica, botten/hyfsad/helt strålande?
och till övriga ! är det någon som har tips på påskdessert tar jag tacksamt emot 😃 alles gott !
Hej!
Ser du om vi kommer kunna köpa ett hus på landet innan sommaren är slut?
Kram!
Kära Es!
Jag undrar om jag någonsin kommer ge ut en bok eller om jag ska lägga den idén på sidan? Har alltid drömt att bli en författare nämligen. Kram ❤️
Kära Es!
Jag undrar om jag någonsin kommer ge ut en bok eller om jag ska lägga den idén på sidan? Har alltid drömt att bli en författare nämligen. Kram ❤️
Hej!
Tackar...ja min Soulmate får gärna ha en rejäl bil och gilla hålla den i ordning.
Själv kör jag för tillfället en Opel cross och den känns som traktor. Drömmer fortfarande om en Audi... låter patetiskt men hoppas min dröm blir verklighet en dag.
Ja undrar vad min Soulmate pysslar med.. själv ska jag lackera räcke...ska försöka göra min lilla terass fin.
Kram
Till gräsänkan!
Kommer o att sakna vår samhörighet när hon umgås med a?
Tips på enkel påskdessert:
Ihopvisp av grädde, philadelphiaost och florsocker.
Toppa med lemoncurd.
Mumma!
Kram alla ❣️
Påskledig 🥳🐣🌷☀️
Så skönt med ett par dagar fritt fr jobb ( även om jag har jour i helgen)
Kanske kommer det en påskhare med något trevligt..?
Kram :)
Till gräsänkan!
Kommer o att sakna vår samhörighet när hon umgås med a?
Tips på enkel påskdessert:
Ihopvisp av grädde, philadelphiaost och florsocker.
Toppa med lemoncurd.
Mumma!
Kram alla ❣️
Hej!
I sommar åker jag ensam på långresa och ett moment jag är särskilt nervös för är vandring genom tät regnskog för att se vilda bergsgorillor. Ser jag ut att få syn på dem och fixa detta?
Hjärtekram :)
Esmaralda det blev part two svart byxa åckså som jag kan ha med mina sneacker, är allt fint idag som jag köpte allt 400 kr sk inte kpa sigg längre ,ska jag göra stor paus tills 28 de Esmaralda när jag har tid hos psikologen eller är det bra att gå dit då och då🙈💕🙂↔️🤗😁😎😂
Hej
Jag vet att jag längtar efter att ses C kvinna och jag har alltid bra känslan inför våra träff och allt. Samtidigt jag är duktigt och kämpa även gör min bästa att har fokus på varje dagar som kommer. Som vad ska jag gör varje dagar så ska jag igång det även att jag har medvetenhet hela tiden om det men det är riktigt stark av mig och en stort vilja som jag har tror jag.
Det är en utmaning för mig varje dagar så lyckas jag ofta bra tror jag...
Ha det bra
Drömmen var så otäck .. visste inte hur jag ska hantera den… han försvann i drömmen och skulle festa .. och jag visste inte om det.. vad betyder drömmen för känner mig inte så bra just nu..
Drömmen var så otäck .. visste inte hur jag ska hantera den… han försvann i drömmen och skulle festa .. och jag visste inte om det.. vad betyder drömmen för känner mig inte så bra just nu..
skriven
Hej funderar på om jag ska höra av mig till c och se om hon ta en fika:)
Ser det ut som hon vill det?
Kram