Ögongodis.....
Jag är 69 år…. blir 70 nästa gång och helt ärligt så kollar jag inte in jämgamla gubbar på stan.
Jag har ju en hemma….men även om jag inte haft det så nejnej.. mitt ögongodis är betydligt yngre än jag.
Sen finns det ju i undantagsfall en och annan i min ålder som har det där lilla extra som tilltalar mig men generellt så är de yngre.
Hade jag varit man som uttryckt detta så hade jag varit en riktigt svinig man.. men som kvinna, ja då går det an även om det inte är helt ok.
Sen är det EN sak med ögongodis och en annan om man väljer att leva med någon som är 20 eller 30 år yngre. Det brukar inte bära på sikt och av helt naturliga orsaker.
Sist jag var singel, då var jag i 50 årsåldern och dejtade på kul yngre män.
Jag fastnade inte för någon av dem men hade två favoriter.. dels en man från USA och så en yngre läkare på Vårdcentralen.
Jag dejtade båda och visste från början att något seriöst skulle det inte bli med någon av dem men vi hade roligt och skrattade mycket.. och så blev jag fint utbjuden vilket jag på den tiden var svag för.
Ett stort nono finns också.. att bli någons sugarmama ger mig chills !

Skulle jag bli singel nu, då känner jag inte för att dejta alls, nej herregud, det skulle jag bara inte gitta. Blir trött av bara tanken på att gå igenom alla procedurer med att lära känna någon, hans barn och vänner..….men det kanske beror på att jag inte har några tankar på att bli singel.
Jag lever med en man som är precis lika gammal som jag.. vi känner varann utan och innan… vi grälar bra och samsas snabbt… vi har fria tyglar att göra i stort sett vad vi vill som tex att resa med vänner.. men när vi gör saker och ting tillsammans så brukar det alltid bli riktigt bra.
Kram & kärlek💖
P.s. Idag kan jag inte besvara frågor....
skriven
Ögongodis kan vara i olika åldrar o vad har nu det för betydelse var man vilar sina ögon ;).
Gällande dejting så hoppas jag att jag endast behöver dejta en inom snar framtid :D. Orka springa på många dejter med olika karlar, nej tack!
Ha en bra dag!
Kram Skorpan