Bra möte....

Ibland är man med om bra möten och så var det igår när  vi träffades hos  mamma med biståndshandläggare och Silviasyster och allt som  allt var vi 6 personer.
 
Jag är nog en aning yrkesskadad.. och insåg plötsligt mitt i mötet att jag utan att tänka på saken hade  dragit ihop stolarna till en cirkel i vardagsrummet 😅
Det gick av bara farten !
 Bra handläggare och bra syster...och mamma kunde själv berätta om oro och otrygghet och behov av äldreboende.
 
Nu är ju kruxet att mamma gärna vill till ett av våra två äldreboende här i min kommun så på måndag tar vi nya tag.. och ansöker här också.
 
De ansåg att kriterierna för mamma var de rätta och alltså bör hon bli beviljad men vi får vänta ett par veckor på beslut.
 
Sen får se var det blir någonstans.
 
 
Nu i helgen kommer jag att göra fint i lilla växthuset jag har... städa och greja lite... och så blir det grille med vänner i all enkelhet... och det är ju då det brukar bli som bäst !
 
Och ikväll blir det ju Mello.. som jag aldrig brukar gitta  se klart.. men man vet aldrig, ikväll kanske jag grejar det !
 
 
 
Vad gör ni i helgen ?
 
Kram & kärlek 💖
 
1 Andreas:

skriven

Hej Es!

Hoppas allt löser sig för din mamma 🌻

Vi får inte radhuset sålt. Är det rätt av mig att byta mäklaren till den yngre killen och sänka priset till det han vill?

Kram på dig 🌟

//Andreas

Svar: Ja, detta kan vara en väg att gå.... men tänk efter noga före, kram :)
Esmaralda

2 Sessan:

skriven

Men så skönt!
Håller tummar o tår att det blir bra!

3 Hulda :

skriven

Godmorgon!
I helgen ska jag och sonen åka iväg med våra hästar på kurs, två pass per dag. Det är övernattning fast det inte är långt hemifrån. Det är en mära vän till mig som arrangerar. Min son har svårt att sova utan mig. Nu går det bra hemma och jag har sovit borta några nätter när han haft annan vuxen i huset. Nu ska han få träna på att sova borta utan mig, för jag ska göra en grej med min särbo ikväll så jag sover hos honom. Jag är så orolig för att sonen ska få ångest och må dåligt. Kan du se hur det går för honom??
Kram

Svar: Det kan bli en lite ledsen period för honom.. men på det stora hela klarar han det... låt honom ringa till dig om det blir så att han känner att det är för jobbigt, kram :)
Esmaralda

4 LisaS:

skriven

Hej Ez 🙂
Låter som att det fixar sig med din mamma-så bra! Och visst tar KAJ hem vinsten- många här i Finland håller också på Sverige i år! 🤩
Min fråga: känns som att jag har föraning på något som hoppeligen snart kommer in i mitt liv. Flera gånger under de senaste dagarna har ”någon”, en man kommit mig nära då jag hållit på att slumra in, så nära att det känts på riktigt, att jag fått hjärtklappning och blivit alldeles varm. Vaknar till och har en otrolig lyckokänsla inombords ❣️
Är detta en föraning om någon som kommer alldeles snart, något underbart som ska ske, kanske nu i sommar? Längtar verkligen efter någon att dela resten av mitt liv med 💞
Kram och tack på förhand hälsar LisaS.

Svar: Ja, det kan vara en föraning.. känns som om någon speciell kommer att röra sig i närheten av dig så antennerna ute, kram :)
Esmaralda

5 Bjork:

skriven

Hej kommer jag kunna sova bättre snart?

Har inte sovit så bra på hela vecka.

Kram

6 Misstjejen:

skriven

Hej

Jag har aldrig sett F kvinna är så intressant av prata med mig om föreläsning och allt såna. Som jag minnas att hon bryr sig inte så mycket och ha andra fokus men just nu har händer något med henne som har gör med mig. Vad såg hon hos mig?

Så våra relation blir fördel men vad såg hon hos mig?

Ha det bra

7 <3:

skriven

Godmorgon Es,behöver jag höra mig för med H grannen om lp skivor kväll? Vill hon att jag påminner henne eller ska jag låta det vara ? Tror det kan bli en trevlig kväll och A kan vara med oss.
Kram

8 Misstjejen:

skriven

Hej

Idag träffas jag min gamla lärare E kvinna så vad kan jag väntar mig av dagen? Sen i kväll ska jag har videosamtal med tjejer efteråt eurovision så hoppas jag orka. För jag dricker energidryck på morgon för jag märker ju jag sova nja och tänker för mycket. Allt såna. Så känns ju bra att var pigg inför träffas gamla lärare och var aktiv tänker jag.


Ha det bra

9 Skorpan:

skriven

Grattis till ett bra möte! O vilken god ide' att ansöka om boende där nära dig, lätt för dig att besöka mamma då. Håller tummarna att hon får det boende hon önskar! O att du Es får det lättare på alla sätt o vis.

Mello, nja vet inte om jag kommer att se på det fast man kanske borde då vi har två bidrag där ;D.

Måste städa bilen, ser för hemsk ut efter vintern, vill ju inte skrämma mina jobbkompisar på kuppen då de stiger in i bilen ;). Annars blir det röjning i köket o bykande o handlande, en vanlig helg alltså ;).

När månne det börjar hända nåt utöver det vanliga hos mig? Är mannen mycket aktiv för tillfället o rör sig här o där? Är musikfestivaler hans grej månne? Har funderat något åt det hållet, flera år sen jag va på en sån, först som funktionär o sen som publik... Kunde vara kul :).

Ja sen vore det skönt att få sova ordentligt, så många dåliga nätter nu o resa på kommande nästa vecka, huga...

Ha en bra dag i glada vänners lag!
Kram Skorpan

Svar: Det där med att städa bilen är bland det tråkigaste som finns !Mannen är glad i musik men ser inte på vilka platser han rör sig... kram :)
Esmaralda

10 Cecilia:

skriven

Skönt att din mamma äntligen verkar bli hörd. Hoppas allt ordnar sig.

Idag går Göteborgsvarvet av stapeln och jag ska springa mitt första halvmaraton. Är så nervös, men tror att jag kommer att lyckas ta mig runt. Hur kommer det att gå idag? Kramar

Svar: Heja dig och chansen att du tar dig runt är god, kram :)
Esmaralda

11 Frida:

skriven

Vad skönt att det blev ett bra möte.
Ikväll blir det mellomys för mig och en förhoppning att jag håller mig vaken 😅.Annars blir det nog en lugn helg.

Kramar 💜💛💜

12 Kris:

skriven

Hej!
Ser du fortfarande att det händer något positivt för mig i 2025?

Hoppas din mamma får ett vårdboende nära er, sin familj, det gör mycket för trivseln.

Kram





Svar: Visst kommer det positivt under året, kram :)
Esmaralda

13 a88:

skriven

Hej!
När jag låg och vilade för några dagar sen, kände jag en kall vind mot min ena kind.
Tror att det var mamma, det kändes som så.

Ville hon säga något tror du eller kom hon för stöttning, uppmuntran?

Hoppas din mamma kommer till ett vårdboende där hon trivs och där det är nära till er, sin familj.

Kram

Svar: Ja, nog var det mamma som vill ge sitt stöd och sin omtanke, kram :)
Esmaralda

14 Helena Ir:

skriven

Vad fint att mötet gick bra! Och att din mamma fick berätta om vad som kändes viktigt för henne.

Jag vaknade av en lågmäld fin röst som berätta för mig om ett litet problem med blomflugor. Låter lustigt men det hände på riktigt! Kanske hade jag besök eller så var det kissekatten som låg på kudden bredvid mig. .oavsett så var det en kick såhär på morgonen.

Jag har tänkt se mellon, men hur jag ska hålla mig vaken har jag inte riktigt klurat ut ännu. Jag gillar ju Kaj! Men det finska bidraget Ich komme är jag nog lite för gammal för! Hujedamig!

Ha en bra pyssel dag!

Kram

Svar: Kan tänka mig att det här blev en morgonkick :)Jag som aldrig brukar se mellon funderar faktiskt på att göra det.. alla har vi dragits med av Kaj :) kram
Esmaralda

15 Mercan:

skriven

Glad för din mamma och dig Esmaralda🫢🙈🙂‍↔️🤗💕🙂🙏Söta Esmaralda ser du om marinblå tiger kavajen blir kvar tills Måndag🫢🤨🤔

16 Mercan:

skriven

Min önskan Esmaralda hittar jag min jacka och byxa på Måndag på vägen hem från doktorn, har tid kl 9:00, 10:00🥹eller dröjer det flera dagar till😭

Svar: Svårt att se dessa detaljer, du kommer hitta rätt men jag ser inte exakt när, kram :)
Esmaralda

17 Mercan:

skriven

Din mamma har en underbar klok dotter som dig Esmarala🙂‍↔️💕🤗🙈🤩

Svar: Kram :)
Esmaralda

18 Sissi:

skriven

Hej!

Dottern oroar sig för att hon inte får jobb till hösten. Ser du om hon arbetar på en vikariepool och är på olika skolor eller får hon en anställning på en skola?

Svar: Anställning kommer så småningom men först kan det bli vikariat, kram :)
Esmaralda

19 Bjork:

skriven

Hej hur kommer det gå för mormor kommer hon piggna till?

Får jag fira midsommar med några i år?

Kram

Svar: Det ser ut som om du firar midsommar med någon, kram :)
Esmaralda

20 Klara:

skriven

Hej, hoppas din mamma får beslutet beviljat.

Ojoj…. Igår fick jag reda på att jag är gravid… jag är chokad. Hur ser framtiden att bli för mig om jag behåller barnet? Kram Klara

Svar: Om du behåller kommer du klara det fint men det ska vara ett medvetet beslut, kram :)
Esmaralda

21 Naturvän :

skriven

Hej!

Ska samla kraft och cykla och hämta nr lapp för 10 km löplopp imorgon.

Helt plötsligt känner jag mig rotlös och deppig. Har ingen lust till någonting.

Undrar hur min sommar kommer bli och är orolig inför hösten och boendet.

Nej packa sport grejor och försöka få upp humöret tills imorgon

Låter gott med grillning..lär nog dröja för min del

Kram

Svar: Heja nummer 10 :)Fortsätt gör upp bra planer och du hittar din inre balans igen, kram :)
Esmaralda

22 Misstjejen:

skriven

Hej

Var min samtalskontakt E kvinna intressant och tycker det är spännande att få var med oss i bordet och umgås? Har hon lära sig något av det som är nyttjar till visar vem jag är?

Ha det bra

Svar: Hon verkar vara positiv och intresserad, kram :)
Esmaralda

23 Tecken :

skriven

Livet är en enda prövning. Det enda jag har gjort under de senaste månaderna är att överleva.
Jag blev lämnad av mitt livs stora kärlek och soulmate. Efter det tog en bedragare och lura mig på mycket pengar.
Killen känner jag av ofta hur han tänker på mig och saknar mig och jag saknar honom också. I energier så vet jag att han saknar mig och många ser en återförening för oss. Och igår kände allt extremt jobbigt och så ser jag på min klocka 10.23 som står för återförening.
Men jag börjar tro att universum hatar mig.
Idag har jag extrem ångest och hoppas han hör av sig snart. Jag har ju fått flera tecken som är kopplande till honom så jag hoppas allt sker snart.

Svar: Du prövas men universum älskar dig så tror inte annat.Jag ser ju att det kommer en ny kärlek för dig så småningom och det kommer bli riktigt bra, kram :)
Esmaralda

24 En Ängel med stort hjärta :

skriven

Jag fyller år på söndag o ändrade MR röntgen pga min tuffa klaustrofobi ska göra den lite senare fast jag hade behövt göra den nu! Så här blir det god mat o tårta o barnbarnen o en väninna kommer...
Ska bli jättekul det är inte så ofta nu för tiden man får besök. Nu mår ju de bra som fått min hjälp, så nu behövs jag inte längre! Tänk att det finska så otacksamma individer. Kämpar med sjukdom och sorg fortfarande...

Fråga ser du att mitt älskade barn överraskar mig och kommer? Har skickat inbjudan i sms eftersom hen inte svarar i tfn! Över en vecka sedan som jag fick ett rosa hjärta på smset jag skrev, så jag är väldigt ledsen o vet inget om nåt det tar på krafterna...

Så snälla om du får till dig nåt berätta för mig är du rar det skulle lätta mitt sorgsna hjärta!

Tacksam för svar I vilket fall som...

Tänk att man kan gråta så mkt o ändå finns det tårar kvar, de tar liksom aldrig slut
Kram trevlig grillkväll

Svar: Ingenting specifikt kommer till mig denna gång... men försök ha fokus på dig själv och boosta ditt mående, kram :)
Esmaralda

25 Jeanette:

skriven

Så fint ni har det på uteplatsen, så stor :)

Hoppas det går snabbt så din mor får flytta.

Jag jobbar från i dag lördag till måndag morgon, i ett svep. Under maj månad är det så här pga två som har semester. Det funkar pga att det är lugnt jobb som assistent :) Jag kommer att titta och hålla tummarna för Sverige. HAr tittat på mello o eurovision sedan jag var liten, det hör till :)

Trevlig helg!
Kram

Svar: Det var ett lång arbetspass.. men det grejar du bra !Kram :)
Esmaralda

26 Ally:

skriven

Godmorgon,
Här skriver jag först ett långt mail och sen försvinner allt när jag ska skicka iväg.. ibland lever blogg sidan sitt egna liv...
Vad jag ville säga är att ta er tid att välja rätt boende och känns in, åk gärna på besök innan för att känna in i tid och spara tid på det som inte känns bra, känslan när man kommer in är ju viktig och ställ massor med frågor. Skönt att ert möte kändes bra.
Här blir det trädgårdsfix även denna helg, sen en sväng och fylla på min systers kyl med godsaker (har varit på resa och kommer hem till helgen)
Sen kanske jag kollar lite Mello, får se...
Njut av Lördagen och ha det fint!

Ser du något kring Midsommar för min del, kan det kanske bli som jag hoppas på..?
Kram :)

Svar: Ja, vi ska besöka och verkligen känna in !Trädgårdsfix blir det här också....i mitt lilla växthus !
Ser ut som om du får en bra midsommar, kram :)
Esmaralda

27 Jennie:

skriven

Hej Esmaralda

Om jag skulle lyckas hitta ett jobb utomlands, ser du några hinder?

Till exempel ekonomiska hinder? Eller skulle jag ha råd att leva där, betala hyra, klara mig?

Längtan växer sig allt starkare att flytta utomlands. Blir det svårt att hitta jobb utomlands för mig?

Kram

Svar: Du skulle ha råd men behöver en bra lön och väldigt god planering.... det här är en dröm som du KAN leva om du går in för detta, kram :)
Esmaralda

28 Skrållann:

skriven

Hej!
Så skönt att lilla mamma högst troligt blir beviljad en plats på ett äldreboende. Nu håller vi tummarna för att det blir i närheten av dig💗

Igår begravde vi min svärfar. Det blev en fin dag och ett fint avsked.

Dottern klarade teoriprovet förra veckan och i tisdags kuggade hon uppkörningen. Bokar en ny tid i grannkommunen om en månad men upptäcker i sin iver att det finns en återbudstid redan i fredags och bokar men kuggar ju även den. Nervös inför körningen och innan farfars begravning var det som gjort för att kugga. Nu är det svårt med nya tider.
Kommer hon lyckas få körkort i närtid eller hinner det bli höst innan hon lyckas?

Idag ska vi på studentbal. Dotterns pojkvän och även grannflickan dansar så det ska bli roligt att se☺️

Kram❤️

Svar: Svärfar var själv så nöjd med begravningen och nu har han farit vidare.Hon kommer få sitt körkort ganska snart... kram :)
Esmaralda

29 Mercan:

skriven

Esmaralda hittar jag under månaden eller Måndag randig byxa som förstördes min tiger🥹min önskan of🥹

30 Mercan:

skriven

Esmaralda hittar jag under månaden eller Måndag randig byxa som förstördes min tiger🥹min önskan of🥹

31 Mam:

skriven

Hej Esmaralda.
Vad skönt och bra att mötet gick bra. Heja er.

Slutade med konflikt mellan oss. Tycker det är sorgligt.
Finns det chans att vi får ny kontakt? Kommer någon förändring i detta?
Kram

32 Bjork:

skriven

Hej är det mamma jag firar midsommar med eller någon anna?

Kram

33 Längtar…:

skriven

Hej Esmaralda.
Håller tummarna för att din mamma får det bästa boendet. Kommer en graviditet för mig under året bli? Kram

Svar: God chans att det kan bli en graviditet, kram :)
Esmaralda

34 Mercan:

skriven

Tack söta Esmaralda hittar jag nästa vecka min randiga byxa lika som förstördes i tvätt tiger🥹min önskan,finns det shansen ah🥹

35 Mercan:

skriven

Hittar jag något fint idag Esmaralda som jag ska lägga undan🙈

36 Mam:

skriven

Hej Esmaralda.

Provar igen..
Slutade med konflikt mellan oss.
Och jag undrar kommer en förändring mellan oss och finns det chans till ny kontakt?
Kram

37 Sissi:

skriven

Hej!

Sonens sambo söker jobb. Får hon jobbet som hon varit på intervju?
Kommer hon veckopendla i sådana fall?

38 Sissi:

skriven

Hej!

Sonens sambo söker jobb. Får hon jobbet som hon varit på intervju?
Kommer hon veckopendla i sådana fall?

39 M.m:

skriven

Hej Esmaralda…
Kommer det finnas chans för oss att det blir en relation och att vi blir tillsammans? Kram


-*-.-*-.-*-.((¯`♥´¯)).`*.¸.*´✿¸.•*¨`*•..¸.-*-.-*-

Kommentera /ställ fråga här: